Zine.net online

Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc
w Szukaj

arkadiusz.wasniewski

SQL Server 2005 Compact Edition

Pewną nowością było wprowadzenie przez Microsoft na komputery typu PC, dostępnej do tej pory we wcześniejszych wersjach w ramach urządzeń mobilnych, bazy danych SQl Server 2005 Compact Edition, która nie wymaga instalacji żadnego serwera bazodanowego a do obsługi potrzebuje jednej biblioteki System.Data.SqlServerCe.dll. Dzięki temu, zamiast przechowywać dane niezbędne do pracy aplikacji np. w plikach XML możemy skorzystać z możliwości silnika SQL. Z tego typu sytuacjami niejednokrotnie się spotykamy. Instalacja dowolnego serwera nie jest możliwa, a jednocześnie szukamy możliwości sprawnego zarządzania niedużą ilością danych.

Osoby chcące wykorzystać SQL Server 2005 Compact Edition w ramach aplikacji ASP.NET spotka niestety przykra niespodzianka. Próba nawiązania połączenia z bazą danych spowoduje bowiem wygenerowanie wyjątku NotSupportedException: SQL Server Compact Edition is not intended for ASP.NET development. Okazuje się na szczęście, iż ograniczenie to można łatwo obejść wywołując w ramach kodu poniższą metodę:

            AppDomain.CurrentDomain.SetData(

                "SQLServerCompactEditionUnderWebHosting",

                true);

Polecam także zapoznanie się z konkurencyjnym rozwiązaniem Embedded Firebird, które również posiada biblioteki przeznaczone na platformę .NET oraz możliwość integracji ze środowiskiem Visual Studio. Wśród zalet silnika Firebird jest między innymi brak ograniczeń co do rozmiaru bazy danych. Jako ciekawostkę podam fakt, iż tę wbudowaną bazę danych wykorzystuje między innymi AVG Anti-Virus.

Opublikowane 13 września 2007 14:13 przez arkadiusz.wasniewski

Komentarze:

 

ucel said:

Ja poza tym gdzies czytalem, ze CE jest pomyslana jako substytut MS Accessa dla malych aplikacji potrzebujacych silnika bazodanowego, a nie wymagajacych polaczenia sieciowego.

Jedno trzeba przyznac - silnik jest szybki :)

września 13, 2007 16:37
 

arkadiusz.wasniewski said:

Miam... MS Access. Ciekawe, czy ktoś to na dzień dzisiejszy wykorzystuje w tak zwanych profesjonalnych zastosowaniach. Osobiście widziałem kiedyś kilka wielkich projektów opartych o tą technologię. Łącznie z aplikacją współpracującą z Oraclem...

września 14, 2007 12:53
 

albertb said:

MS Access ... he, he. Mamy aplikacyjkę, która na tym stoi. Z ciekawostek 7 baz. Każda o rozmierze 700MB - 1GB ;) Do tego dostęp przez Enteprise Library 1.1.

Chętnie bym zamienił to na coś innego. Wymagania: działanie na wszystkim od Windows 98 i Celeron 300MHz oraz możliwość łatwego exportu danych z MS Sql Server ;)

Jakieś pomysły ... ;)

września 17, 2007 10:15
 

arkadiusz.wasniewski said:

Jeżu... i to działa?! 700 MB dla Accessa to niezły wyczyn...

Firebird (http://www.ibphoenix.com) - moja ulubiona darmowa baza. W wersji zwykłej lub Embedded. Działa na wszystkim (no może poza mobilnymi), brak ograniczeń co do rozmiaru bazy danych, prosta w obsłudze, biblioteki .NET, obsługę dla administratora można zaimplementować we własnym programie... a może coś skrobnę faktycznie o niej więcej za kilka dni ;-)

Arek

września 17, 2007 10:53
 

Marcin Goł said:

Arku ja widziałem "działające" systemy klasy ERP zaimplementowane w oparciu o Accessa więc wiesz ....

października 29, 2008 17:55
Komentarze anonimowe wyłączone
W oparciu o Community Server (Personal Edition), Telligent Systems