Zine.net online

Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc
w Szukaj

dev2dev

Zrób to sam – SQL Server management Studio add-in

 

Rozpoczynam cykl artykułów pokazujących krok po kroku jak tworzyć własne wtyczki do SQL Server Management Studio (łącznie z wersją 2008). Przedstawię w nich jak tworzyć takie wtyczki, ze szczególnym uwzględnieniem pułapek jakie czekają podczas ich tworzenia. W ostatnim kroku tego cyklu na CodePlex zostanie opublikowany kod źródłowy wtyczki rozszerzającej działanie SSMS o obsługę obiektów Service Broker.

Zanim przystąpimy do odsłaniania kolejnych etapów tworzenia prezentuję niezbędne linki do zapoznania się z pojęciami i obiektami wykorzystywanymi do tworzenia własnych wtyczek (korzystałem z nich podczas tworzenia własnej wtyczki do SSMS):

EnvDTE Namespace (absolutny niezbędnik)

Jon Sayce blog

The Black Art of Writing a SQL Server Management Studio 2005 Add-In

Extend Functionality in SQL Server 2005 Management Studio with Add-ins

Creating a CommandBar and adding Commands to it in a VS.NET Add-in

Carlos J. Quintero blog

Linki te są jedynie drogowskazami. Oprócz tego podczas tworzenia wtyczek niezbędne jest zastosowanie Reflection do analizowania struktury obiektów COM, na których zbudowana jest architektura wtyczek do SSMS. Wtyczkę do SSMS tworzyłem w Visual Studio 2005 ale z powodzeniem działa ona również pod wersją SSMS 2008.

W następnym odcinku poznamy klasę Connect implementującą interfejsy IDTExtensibility2 oraz IDTCommandTarget. oraz subtelne różnice obsługi parametrów przekazywanych do zdarzenia OnConnect tej klasy w wersjach SSMS 2005 i 2008.

Linki:

następnego artykułu o tworzeniu wtyczki do SSMS >>>

Opublikowane 28 września 2009 21:17 przez marekpow

Komentarze:

 

brejk said:

Nareszcie! Marek, czekam z niecierpliwością na tę serię!

września 28, 2009 22:02
Komentarze anonimowe wyłączone
W oparciu o Community Server (Personal Edition), Telligent Systems