Zine.net online

Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc
w Szukaj

dev2dev

TSQL Challenge - musisz tam być!

Portal Beyond Relational założył SQL Server MVP Jacob Sebastian a jego sztandarowym "produktem" jest zdobywający coraz większe zainteresowanie nieustający konkurs TSQL Challenge, czyli zadania będące rzeczywistymi wyzwaniami w tworzeniu zapytań T-SQL. Wyzwania o tyle trudne, że muszą mieć postać jednej instrukcji języka T-SQL rozpoczynającej się od SELECT lub WITH. Zapytania mają się poprawnie wykonać głównie w nowszych wersjach SQL Server (2005 i 2008) ale nie brakuje również zadań wyłącznie w wersji 2000 (czyli żegnajcie "wodotryski" z nowszych wersji).
 
Pierwszy raz TSQL Challenge w szerszym odbiorze pojawiło się na portalu wss.pl przy okazji 20 chellenger'a dotyczącego identyfikacji powtarzających się cyfr w wyrazach ciągu Fibonacciego. Na wyniki klasyfikacji trzeba było trochę poczekać. Z naszego kraju było sklasyfikowanych kilka osób a zwyciężył Maciej Pilecki, którego rozwiązanie było banalnie proste. A przy tym niezwykle pomysłowe. Byłem pod wrażeniem.

Po krótkim spotkaniu przy okazji 20 challenger'a na jakiś czas o nim zapomniałem, ale głównie za sprawą Leszka Gniadkowskiego (leszek_g na portalu wss.pl) wróciłem do tych wyzwań. I od numeru 26 jestem na bieżąco.

Jakie refleksje?
  • Przekonuje się, że wcale nie jest trudno dojść do satysfakcjonujących wyników (jedne zadania wymagają "błysku" inne wymagają większego "fizycznego" nakładu pracy ale wszystkie wymagają dobrej znajomości T-SQL'a).
  • Można to samo zadanie rozwiązać na wiele sposobów (cały czas z użyciem jednej instrukcji -SQL).
  • T-SQL jest sumie bardzo elastycznym językiem (chociaż jak się te zadania rozwiązuje to chciałoby się mieć jeszcze więcej możliwości).
  • Rozwiązywanie tych zadań to świetna metoda na doskonalenie warsztatu. To jak opanowywanie piłki przez piłkarza poprzez trening żonglerki (pamiętając jednak o tym, że najlepsi w tej materii nie byli najlepszymi piłkarzami).
  • Można się uczyć dobrych rozwiązań od zwycięzców - bezcenne.
  • Za najlepsze 10 rozwiązań przyznawane są gwiazdy. Zwycięzca dostaje "10 SQL Stars" plus ewentualnie jakieś nagrody. Dziesiąty w klasyfikacji dostaje "1 SQL Star". jest więc element sportowej rywalizacji.
Minusy? Długie oczekiwanie na klasyfikację. Minus pozorny, bo dokąd tu się spieszyć?

Podsumowując. Watro ten portal odwiedzić i spróbować zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem.

Opublikowane 15 czerwca 2010 23:11 przez marekpow
Filed under:

Komentarze:

Brak komentarzy
Komentarze anonimowe wyłączone
W oparciu o Community Server (Personal Edition), Telligent Systems