Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc

Relacja z CodeCamp

Mamy już za sobą kolejną konferencję organizowaną w całości przez społeczności. Tym razem nie popełniłem tego samego błędu, co przypadku C2C, i wybrałem się 7 czerwca na CodeCamp (Kraków, małopolskie ;)). I naprawdę było warto!

CodeCamp, jak sama nazwa sugeruje, to spotkanie, w którym wszystko kręci się wokół kodu. To taki koncentrat C#-owy z niewielkim dodatkiem PPTowego rozcieńczalnika. Jak dla mnie - osoby, do której nabardziej przemawiają obrazy, zapowiadała się... nuda. Ale na szczęście nie dałem się zniechęcić własnym wyobrażeniom i pojechałem. Czy przekonałem się do sesji typowo "kodowanych"? Nie wiem, bo kodu było niewiele - i bardzo dobrze!

"Świat się zmienia...", czyli Tadeusz Golonka i wszystko jasne

Ciekawy i nietuzinkowy temat + ogromne doświadczenie + duży talent do publicznych wystąpień. Wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z prezentacją lub szkoleniem prowadzonym przez T. Golonkę, wiedzą, o czym piszę. Tym razem, w pierwszej części mieliśmy okazję posłuchać o przyszłości oprogramowania udostępnianego jako usługi (SaaS, Software as a Service), a także jego mieszanej formie S+S (Software + Services), które zajmują coraz większą część rynku. Autor pokazał, że jest to już całkiem dojrzała koncepcja, pozwalająca osiągać konkretne dochody oraz zdobywająca coraz większe zaufanie wśród klientów. Wyraźnie zabrakło mi tylko jednej rzeczy (biorąc pod uwagę pytania na koniec, to nie tylko mnie) - kwestia, jak przekonać odbiorców systemu do model SaaS. Druga część prezentacji była poświęcona wyzwaniom projektowania systemów informatycznych oraz ważnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy tej okazji. Oczywiście "wyzwaniom" w sensie prowadzenia projektu a nie rozwiązywania problemów czysto technicznych.

Generalnie była to jedna z prezentacji, które zmienia sposób myślenia oraz podejście. Zmusiła do oderwania na chwilę oczu od ekranu z Visual Studio i spojrzenia do przodu (w przyszłość), od góry (całościowo) oraz z boku (z perspektywy użytkownika). Moim zdaniem, naprawdę warto było jej posłuchać i ocena nie może być inna nić 9 (czyli max). Podsumowując:

 • *.cs - 0%
 • *.ppt - 100%
 • Ocena - 9/9

"Rola dewelopera w projekcie Agile"

Kto z Was nie słyszał żadnej prezentacji o Agile i Scrum, niech pierwszy rzuci kamień! Tego właśnie obawiałem się w związku z tą sesją - znowu usłyszę o stand-up meetings, sprintach i backlogu. I usłyszałem, ale... muszę przyznać, że po raz pierwszy w życiu komuś udało się przekonać mnie do Scrum w czystej formie (oczywiście wcześniej nie byłem całkowicie przeciwny, ale sceptycznie podchodziłem do niektórych koncepcji). Wydaje mi się, że zadziałały tu dwa czynniki - duże praktyczne doświadczenie Bartosza Pampucha ze Scrum oraz forma prezentacji. I na tej formie pozwolę sobie przez chwilkę się skupić.

Zaczęło się bez slajdu początkowego - od razu ciekawy i szokujący przykład z książku "Zasady naukowego zarządzania" Taylora z 1911r. Potem pozytywny kontrprzykład systemu produkcyjnego Toyoty. Uwaga publiczności solidnie przykuta, choćby nawet przez następne 10 minut Bartek miał mówić o budowie eugleny. I teraz kolejna bomba. Publiczność wybiera swojego reprezentanta, który ma za zadanie zbudować agendę prezentacji poprzez nadanie priorytetów poszczególnym tematom. Dzielimy sesję na 15 minutowe kawałki - sprinty - i jedziemy po kolej jednocześnie monitorując postępny na wykresie Work Burn-Down. Co sprint robimy przegląd i wybieramy następne tematy. Prowadzenie prezentacji w stylu agile - kupuję to!

Podsumowanie:

 • *.cs - 0%
 • *.ppt - 90%
 • *.xls - 10% (wykres postępu prezentacji)
 • Ocena: 9/9

"Reach End-Users With Next Generation Web Applications"

Sesja tak samo ogólnikowa jak temat - zwłaszcza w pierwszej części. Trochę więcej spodziewałem się po prezentacji Chrisa Koeniga. Innymi słowy - jeżeli widzieliście jakiekolwiek wystąpienie pt. "Co nowego w Visual Studio 2008?" lub "Podstawy podstaw LINQ", to oglądając pierwszą połowę prezentacji można było pobić kolejny rekord w pasjansie. Ciekawiej zaczęło się, gdy przyszło do Silverlight 2 (beta), który w odróżnieniu od .NET 3.5+VS2008 jest tematem wciąż gorącym. Uwagę naprawdę rozbudziła funkcja deep zoom (polecam ciekawy przykład, o którym wspomniał Chris: http://memorabilia.hardrock.com/).

Podsumowując, częściowo oklepany temat poprowadzony przez dobrego prezentera i mówcę (to trzeba przyznać Chrisowi):

 • *.cs - 30%
 • *.ppt - 50%
 • Inne przykłady (np. deep zoom composer) - 20%
 • Ocena: 7/9

"Addressing non-functional requirements with PostSharp"

Po prezentacji Gaela Fraiteura spodziewałem się wiele, zwłaszcza że jestem na etapie poznawania i fascynacji PostSharpem. I nie zawiodłem się. Świetny wstęp - najpierw zagadnął nas po czesku (Gael od paru lat mieszka w Pradze). Potem geneza powstania programowania aspektowego w stylu Księgi Rodzaju. Na końcu kilka przykładów potężnych możliwości PostSharpa w tym zakresie wraz z pokazem, jak to rozwiązanie różni się od innych. Jedyna wady tej sesji to trochę przydługi wstęp i zbyt wiele kodu (niepotrzebnie Gael zaczął od pisania aspektów, zamiast pokazać najpierw samo ich użycie).

Podsumowując:

*.cs - 50%

*.ppt - 50%

Ocena: 8/9

Na ostatniej prezentacji, niestety, nie byłem - nie była to moja tematyka. Ponadto, w tym czasie prowadziliśmy z Michałem Grzegorzewskim wywiad z Gaelem Fraiteurem (tzn. prowadził Michał, a ja się podczepiłem :)).

Ogólnie całą konferencję oceniam bardzo pozytywnie. Z pewnością warto było dla niej jechać do Krakowa (z Łodzi). Mam nadzieję, że takich wydarzeń będzie jak najwięcej.

Opublikowane 9 czerwca 2008 22:46 przez jakubin
Filed under: ,

Komentarze:

# re: Relacja z CodeCamp

Ja cię zasmuciłem relacją z C2C, a teraz ty mnie smucisz relacją z CodeCamp który wydaje się być równie super:). Ale z nas smutasy.

Odnośnie sesji Chrisa Koeniga: w czwartek miałem okazję wysłuchać tego samego wykładu (zapewne z lekko zmienioną agendą) na spotkaniu WG.NET i odczucia mam podobne... po zagranicznym gościu spodziewałem się czegoś lepszego niż kolejna prezentacja zarządzania CSSami w VS2008 i pobieżne omówienie LINQ (u nas nie bylo SL2). Do tego wychwyciłem parę nieścisłości w temacie extension methods oraz wyrażeń lambda. No ale "zdarza się i tak"©.

9 czerwca 2008 23:06 by Procent

# re: Relacja z CodeCamp

Też żałuję, że nie mogłem się wybrać do Krakowa. Developer ze mnie żaden, ale posłuchać mądrych ludzi zawsze miło (zwłaszcza dwie pierwsze sesje mnie interesowały). No nic, może następną razą ;-)

10 czerwca 2008 06:42 by brejk

# Zapisałem się na MTS 2008

Rejestracja na Microsoft Technology Summit 2008 rozpoczęła się. I bez wahania się zapisałem, pomimo że

10 czerwca 2008 20:13 by Jakub Binkowski - dot or not

# Relacja z CodeCamp

Mamy już za sobą kolejną konferencję organizowaną w całości przez społeczności. Tym razem nie popełniłem

15 czerwca 2008 16:41 by Zine.NET
Komentarze anonimowe wyłączone

About jakubin

MVP w kategorii C#, MCP. Aktualnie pracuje w Webstruments.pl jako programista C#.