Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc

Ballmer, Ballmer, Ballmer

Bilet PKP Łódź-Warszawa-Łódź - 60 zł.

Czas poświęcony na przejazdy - 3,5 godz.

Możliwość zadania pytania prezesowi Microsoft - bezcenna?

No właśnie - pytanie brzmi: czy warto było przybyć na 50 minutowe spotkanie ze Stevem Ballmerem? Wszystko zależy od tego, czego oczekiwało się po tym spotkaniu. Za tym, żeby poświęcić pół dnia (w tym bezcenny poranek) przemawiały:

 • możliwość zobaczenia na żywo człowieka, który "stoi za tym wszystkim",
 • możliwość zadania mu pytania i
 • możliwość w przyszłości rzucenia mimochodem podczas rozmowy "podczas jednego z moich ostatnich spotkań z Ballmerem mówił, że..." ;).

Natomiast siedzący na drugim ramieniu diabełek (pingwin?) podpowiadał:

 • wyśpij się,
 • i tak nie dowiesz się niczego wybitnie nowego,
 • będzie transmisja on-line,
 • wyśpij się,
 • to jest spotkanie otwarte, więc Steve Ballmer nie będzie mógł zdradzić żadnych tajemnic.

Raz się żyje - zarejestrowałem się i zgłosiłem własne 4 pytania. Ku mojemu zaskoczeniu, do zadania wytypowane zostały aż dwa i to dokładnie te, na których najbardziej mi zależało.

Przybyłem na miejsce. Po prezentacji kilku klipów promocyjnych Microsoftu, na salę wszedł Steve w... biało-czerwonym szaliku z napisem "akslop". Na szczęście, w odróżnieniu od pewnego wysoko postawionego polskiego polityka, zauważył swój błąd, odwrócił szalik i okazało się że "akslop" to "Polska". Wstęp całkiem miły. Potem powiedział parę słów od siebie - coś o wizji, przyszłości, kryzysie. Następnie przeszliśmy do pytań. W sumie było ich ponad 10, z czego ja pytałem się o:

 1. Co sądzi Pan o patentach na oprogramowanie?
  Trochę liczyłem tutaj na krytykę postawy "patentuj wszystko". Dostałem odpowiedź: "Patenty są bardzo ważne dla branży, jednakże prawodawstwo wymaga dopracowania, gdyż czasami prowadzi do nadużyć.". Nic odkrywczego, choć trudno się z tą odpowiedzią nie zgodzić.
 2. Jaka będzie przyszłości Internet Explorera? Czy będziecie go rozwijać, czy też kupicie Operę lub stworzycie coś własnego?
  Na to pytanie odpowiedź była konkretna: "tak - będziemy rozwijać IE, nie - nie kupimy Opery, bo nie zgodziłyby się na to instytucje antymonopolowe". Dodatkowo Steve zasugerował, że Microsoft stworzy coś nowego (czyżby Gazelle?) albo źle go zrozumiałem.

Co jeszcze zapadło mi w pamięci? Odpowiedź na pytanie, czy kryzys wpłynie na popularność darmowych rozwiązań - "nie - tylko zwiększy skalę piractwa". A także prośba o określenie całego spektrum działań Microsoftu jednym słowem. Ktoś na sali podpowiedział "awesome", co podchwycił i błyskotliwie rozwinął Steve - "awesome, baby!".

Generalnie prezes Microsoftu zrobił na mnie dokładnie takie wrażenie, jakiego się spodziewałem. Jest to człowiek o niezwykłej charyzmie, dużej spontaniczności, przechodzącej czasami w lekką odmianę szaleństwa (developers, developers, developers), potrafiący być momentami rozbrajająco szczery oraz świetnie czującym publiczność.

Czy było warto? Uważam, że tak.

Opublikowane 23 kwietnia 2009 22:31 przez jakubin
Filed under: ,

Komentarze:

# re: Ballmer, Ballmer, Ballmer

a jakieś śmieszne epizody? :)

24 kwietnia 2009 09:50 by gość

# re: Ballmer, Ballmer, Ballmer

Niestety, perełek w postaci "developers" nie było. Kilka śmiesznych sytuacji się wydarzyło, ale mi brakuje talentu literackiego, żeby je odpowiednio opisać. Poczekajmy na relację procenta ;).

24 kwietnia 2009 11:25 by jakubin

# re: Ballmer, Ballmer, Ballmer

@gość: Zabawna była odpowiedź Steve'a na moje pytanie - "Czy MS będzie rozwijał funkcjonalności, które uczynią z SQL Servera prawdziwą platformę aplikacyjną?". Steve: "Nie wiem, czy to test na inteligencję, czy jak. Oczywiście TAK, będziemy te funkcjonalności rozwijać.". Potem już tylko dyskusja o tym, by mu wysłać maila z rozwinięciem tematu (a co, wysłałem!) :P

24 kwietnia 2009 14:42 by brejk

# re: Ballmer, Ballmer, Ballmer

@brejk

raczej z ta inteligencja to nawiazal do tematu "przyszlosci Twojej firmy", stawiajac go tak w koncie mogl tylko odpowiedziec TAK :)

Gutek

24 kwietnia 2009 15:10 by Gutek

# Był sobie Steve

No właśnie, był i już go chyba nie ma. Nam społeczności została dana szansa spotkania się z nim 23 kwietnia

26 kwietnia 2009 19:46 by .neting in the free world
Komentarze anonimowe wyłączone

About jakubin

MVP w kategorii C#, MCP. Aktualnie pracuje w Webstruments.pl jako programista C#.