Zine.net online

Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc
w Szukaj

yet another geek's blog

 • Refleksja z działalności we Wrocławskiej Grupie .NET

  Wstęp

  Moja przygoda z działalnością w grupach off-line trwa już niemal rok. Jako członek Wrocławskiej Grupy .NET miałem przyjemność brać udział w wielu fantastycznych inicjatywach, np:

  1. Założenie grupy.
  2. Organizacja pierwszych spotkań.
  3. Poszukiwanie firm, które są zainteresowane wsparciem grupy.
  4. Przygotowanie prezentacji.
  5. Tworzenie strony grupy.
  6. Organizacja grupy.
  7. Promocja grupy.
  8. Aktywizacja osób w grupie do podejmowania działań, czy objęcia danej roli - fotograf, moderacja spotkania itp.
  9. Organizacja Visual Studio 2008 InstallFest i konferencji Heroes {Community} Launch.
  10. Realizacja projektu non-profit dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Wrocławiu.
  11. Współpraca z innymi grupami, m.in. KGD.NETŚląską Regionalną Grupą Microsoft, WG.NET, Stowarzyszeniami AVEC, Coworking Kraków oraz grupami akademickimi: Politechniki Wrocławskiej z Wydziału Elekroniki oraz Grupą .NET UWr i wieloma innymi organizacjami.
  12. A przede wszystkim poznałem fantastyczne osoby. Dzięki temu teraz Wrocław jest mi jeszcze bliższy :).

  Od tego czasu uzbierało mi się wiele przemyśleń jak może (powinna) funkcjonować taka grupa oraz zauważyłem, że Wrocławska Grupa .NET potrzebuje zmian. One nie mogą być wynikiem przemyśleń jednej osoby, czy tylko najbardziej aktywnych członków. Według mnie powinny to być wszystkie osoby, które działają w grupie lub te, które o niej jeszcze nie wiedzą. Dlaczego? Powód jest prosty. Każdy powinien mieć możliwość wpływu jak grupa ma działać. Kiedy ktoś takiej szansy nie wykorzysta nie będzie miał podstaw do narzekań. Ponadto, grupa (.NET, czy każda inna społeczność) powinna mieć jasno określone cele, które umożliwią zainteresowanym osobom podjęcie decyzji o dołączeniu do grupy oraz zaangażowaniu w jej życie. Sytuację komplikuje fakt, że niemal każdy z nas ma inne oczekiwania, potrzeby oraz poziom wiedzy. Pomimo tego każdy z nas powinien być w stanie znaleźć coś dla siebie. To na osobach prowadzących grupę spoczywa odpowiedzialność takiego kierowania grupą, by spełnić oczekiwania zainteresowanych.

  Problemy

  Spotkanie powinno być również poświęcone analizie aktualnego stanu grupy, przeszkód, problemów itp. Po dokonaniu takiej analizy na podstawie mojej aktywności w grupie zindentyfikowałem następujące problemy:

  1. Brak jasno zdefiniowanych celów grupy. Grupa powstała bez dłuższego planowania. Miało to swoje zalety. Czas potrzebny na przejście od idei do działania był krótki. Dzięki temu wraz z Wojtkiem nie zważaliśmy na problemy tylko zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie. Do dziś czuje sporą satysfakcję, że się nam udało. Z drugiej strony nie poznaliśmy oczekiwań osób, które przyszły na pierwsze spotkanie co utrudniło dalszy rozwój grupy.
  2. Niski priorytet grupy w życiu członków. Nie da się zaprzeczyć, że grupa dla wielu osób ma stosunkowo niski priorytet. W życiu jest wiele ważniejszych spraw takich jak rodzina, praca, hobby itp. W związku z tym osoba dokonuje chłodnej kalkulacji nt. różnie rozumianej działalności grupie. W przypadku kiedy potencjalne korzyści są zbyt małe to po ona prostu rezygnuje. Żeby takie sytuacje minimalizować, to grupa musi prezentować wysoką stopę zwrotu poświęconego czasu do korzyści. Dzisiaj czas jest bardzo drogi, każdy chce go wykorzystać maksymalnie (na szczęście każdy z nas ma go tyle samo), ponadto każdy z nas ma inne priorytety.  
  3. Zbyt mało uwagi zostało poświęcone oczekiwaniom członków. Kiedy aktywnie działałem w grupie (kiedy mieszkam w Danii jest to utrudnione) chwilami zapomniałem co jest jej sercem - czyli członkowie. Wynikiem tego w ramach grupy realizowałem pomysły, które miałem w głowie a zbyt mało uwagi przyłożyłem do słuchania potrzeb innych. 
  4. Częste zmiany. Na początku istnienia jako medium komunikacyjne wykorzystana została lista dyskusyjna Groups Google, póżniej strona działająca na CS (jednocześnie z GG), teraz odeszło GG, ale doszła strona na exITCore. Wszystkie te działania doprowadziły do dezorientacji członków grupy. W konsekwencji strona(y) grupy nie była (y) tak często odwiedzana(e).
  5. Zbyt duża odpowiedzialność spoczywa na kiku osobach. W tej kwestii widzę dwa problemy:
   • Osoby, które chcą działać nie mają możliwości dołączyć do drużyny lub to jest utrudnione.
   • Osoby, które działają zbyt dużo później potrzebują znacznie więcej czasu na regeneracje.
  6. Nowi członkowie nie są odpowiednio wprowadzani w życie grupy. Grupa nie wypracowała mechanizmów wdrażających nowe osoby do grupy lub sposobów zachęcających osoby do przyjścia na swoje pierwsze spotkanie z grupą. Można to poprawić realizując warsztaty integracyjne lub poświęcając więcej czasu na romozwu między uczestnikami spotkania (tzw. networking).
  7. Brak integracji członków. Na 11 spotkań mieliśmy tylko jedno spotkania integracyjne, które pomogło grupie działać lepiej. Jednak takie spotkania muszą być częściej, by nowi członkowie poczuli się częścią grupy. Wiele osób czuje się skrępowanych kiedy jest pierwszy raz na spotkaniu a inni uczestnicy znają się b. dobrze.
  8. Zbyt mała różnorodność spotkań. Same prezentacje na tematy technologiczne to czasami zbyt mało, by przyciągnać do działań w grupie nowe osoby. Nie raz otrzymałem informacje, że podobna wiedze można znaleźć w książkach, na blogach itp. Jednak spotkania grupy to nie tylko technologia, a przede wszystkim osoby, które ją tworzą. W celu urozmaicenia spotkań można wprowadzić następujące elementy:
   • Sesje bez slajdów, oparte na rozwiązywaniu konkretnych problemów wykorzystując daną technologię. Przed spotkaniem zbieramy listę nurtujących nas pytań. Podczas spotkania osoba lub osoby prowadzące wraz z pomocą słuchaczy próbują je rozwiązać.
   • Sesje prowadzone przez kilka osób. WJedna bardzi
  9. Brak systematycznej ewaluacji spotkań. Potrzeby uczestników są najważniejsze, właśnie z tego powodu badanie ich opinii nt. tematyki, sposobu prowadzenia spotkań oraz innych elementów jest konieczne.
  10. Niska frekwencja na spotkaniach.
  11. Brak formy prawnej. Oprócz problemów związanych z przyjmowaniem i wystawianiem faktur pojawia się inny problem. Bez formy prawnej trudniej jest budować dorobek grupy.
  12. Zbyt duża zależność od środowiska akademickiego. Zbyt mało osób pracujących zawodowo powyżej 5 lat jest związanych z naszą grupą. Osoby o większym doświadczeniu mogą podnieść poziom zaawansowania omawianych tematów.
  13. Problemy z organizacją spotkań oraz odpowiednim powiadamianiem członków o spotkaniach. Źle dobrane priorytety oraz problemy komunikacyjne.
  14. Presja. W świecie idealnym życie grupy powinno być kształtowane dobrą wolą jej członków. Jednak w rzeczywistości przy takim modelu grupa stałaby w miejscu, a po któtkim czasie przestała istnieć. W grupie powinien istnieć jakiś model "zarządzania". Ja korzystam z modelu opartego o role i zadania. Tzn. staram się poznać osoby w grupie, ich zainteresowania oraz mocne strony i proponować objęcie opieki nad danym obszarem: strona grupy, moderacja spotkań, pisanie recenzji, czy wykonywanie zdjęć. Często czynności muszą zostać wykonane w sztywno określonym terminie. W takiej sytuacji zdaża się, że spotykam się z odnową osoby(osób), którą(e) proszę o wykonanie zadania. Jednak cały czas pracuję, aby ten proces udoskonalić. Taki model może powodować złamanie zasady, że wszyscy są równi. 
  15. Równi i równiejsi. To jest jeden z elementów jaki powoduje najwięcej problemów i ogólnie rozumiany ból głowy. Jak wiadomo każdy w grupie powinien być równy. Nie mam co do tego wątpliwości. Niemniej jednak w grupie muszą być osoby, które zajmą się tzw. prowadzeniem grupy, czyli realizacją podstawowych zadań. Są to m.in.:
   • określaniem celów (wspólnie z członkami grupy).
   • braniem odpowiedzialności za działalność grupy.
   • koordynacją działań.
   • zarządzaniem: definiowanie, przydzielania, monitorowanie zadań.

  Wg mnie odpowiednia organizacja grupy jest najtrudniejsza. Przede wszystkim musi ona spełniać kilka zasadniczych zasad:

  • każdy członek ma możliwość wpływu jak działa grupa.
  • każdy członek powienien czuć się potrzebny i być częścią grupy.
  • żaden członek nie powinien odczuwać dyskomfortu, że daje zbyt mało grupie.

  Jednak życie nie jest takie idealne jak byśmy tego chcieli i są też problemy:

  • czas poświęcany na działalność w grupie jest bardzo zróżnicowany.
  • jak wyrazić wdzięczność osobom ciężko pracującym a nie "dyskryminować" osób tylko przychodzących na spotkania.
  • prawdą jest też to, że każdy z nas powien czerpać radość z tego co robi i nie oczekiwać, że ktoś doceni naszą pracę. Notabene nikt nam nie każe tego robić (czyt. działać w grupie). Jednka dla mnie to pasja. Z tego co wiem Zwykłe dziękuję robi cuda :). Uważam, że warto o tym pamiętać.
  • jak sprawiedliwie rozdawać fanty dla członków grupy?
   • losować dla uczestników spotkania?
   • nagradzać aktywnych członków?

            Każda w w/w możliwości ma swoje wady i zalety. Dlatego może rozwiązanie hybrydowe jest najlepsze? Z drugiej strony prawdą jest, że zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie  pokrzywdzony.

  W tej części mojej wypowiedzi chciałem poradzić się Was co sądzicie na na w/w tematy? Jednocześnie chciałem się podzielić z Wami drodzy czytelnicy swoimi spostrzeżeniami. Spotkaliście się z podobnymi problemami? A może w Waszym przypadku wystąpiły zupełnie inne? 

  Pomysł na lepszą grupę

  Chciałbym zorganizować spotkanie Wrocławskiej Grupy .NET, którego celem będzie określenie celów jakie chcemy osiągnąć w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Myślę, że takie spotkanie powinno się odbyć do końca czerwca. Umożliwi nam to spokojne przygotowanie się do realizacji postawionych celów po okresie wakacyjnym. Na nim omówimy przyszłość Wrocławskiej Grupy .NET: jakie inicjatywy chcielibyśmy podjąć, częstotliwość spotkań, ich tematyka, rejestracja i wiele innych ważnyvh tematów.

  Jeśli jesteś zainteresowany(a) uczestnictwem w życiu Wrocławskiej Grupy .NET zapraszam Cię na spotkanie określejące cele działalności Wrocławskiej Grupy .NET. Spotkanie to będzie wyjątkową szansą na podyskutowanie nt. podejmowanych inicjatyw, tematyki spotkań itp.

  Oczywiście spotkanie nie będzie organiczone tylko i wyłącznie do Wrocławskiej Grupy .NET. Wiele tematów - jak pokazuje poniższa agenda - jest z pewnością wspólna dla wielu grup .NET, IT Pro, Java, czy każdej innej. Z tego powodu na to spotkanie chciałbym zaprośić każdą zainteresowaną osobę.

  Proponowany plan spotkania

  1. Wrocławska Grupa .NET
   • przedstawienie się uczestników.
   • kim jesteśmy
   • co robimy.
   • korzyści z działalności w grupie.
  2. Krótkie podsumowanie podejmowanych inicjatyw.
   • Spotkania.
    • Jakie były ich wady i zalety.
    • Zebranie poruszanej tematyki.
    • Stworzenie bazy dotychczasowych spikerów oraz tematów jakie są w stanie wygłosić.
   • Wydarzenie.
    • jak oceniamy InstallFest?
    • Jak oceniamy Heroes {Community} Launch?
  3. Spojrzenie w przyszłość
   • Spotkania.
    • Ile spotkań w ciągu miesiąca.
    • Poruszana tematyka.
    • Baza spikerów oraz tematów jakie są w stanie wygłosić.
    • Harmonogram spotkań oraz ich obsadzenie.
   • Wydarzenie.
    • czy organizujemy Code Camp?
    • Jeśli tak to ile w ciągu roku?
    • Jaka tematyka?
   • Konferencje.
   • Projekty.
    • Dokończenie projektu dla UTW.
    • Inne?
   • Wspólpraca.
    • Grupy akademickie.
    • Grupy z innych miast.
    • Partnerzy z Polski i zza granicy.
   • Forma prawa grupy.
    • Cele.
    • Nazwa.
    • Statut
    • Obszar działalności.
  4. Podsumowanie.
  5. Dyskusja.
  6. Inne sprawy związane z grupą (źródłem tematów będą komentarze pod tym postem).

  Forma i termin spotkania

  Myślę, że ze wzgledu na dość zajęty okres czasu i wyjazdami kilku osób odpowiednia byłaby konferencja na Skype w ciągu weekendu. Oczywiście osoby, które są we Wrocławiu mogą się spotkać w jednym miejscu pozostałe dołączą do konf. na skype. Jest też możliwość, aby takie spotkanie odbyło się na XII spotkaniu Wrocławskiej Grupy .NET zamiast sesji technicznej a co Wy o tym sądzicie?

  Wezwanie do działania

  Wrocławka Grupa .NET liczy już ponad 90 członków. Jeśli chciałbyś zostać jednym z nas a masz wątpliwości zapraszam Cię na:

  1. Stronę Wrocławskiej Grupy .NET.
  2. Stronę Wrocławskiej Grupy .NET na portalu exITCore.
  3. Blogi członków  Wrocławskiej Grupy .NET.

  Na wyżej wymienionych stronach zdobędziesz więcej informacji o jej działalności oraz członkach. Jeśli masz pytania a nie wiesz, gdzie spytać napisz do mnie lub zostam komentarz pod moją wypowiedzią. Na pewno postaram się pomóc.

  Jeśli masz jakiekolwiek spostrzeżenia, uwagi, porady proszę zostaw komentarz pod tym wpisem. Mam nadzieje, że razem uda nam się poprawić funkcjonowanie  Wrocławskiej Grupy .NET.

 • Relacja z South Central District Developer Guidance Council

  Wstęp

  Kilka dni temu Szymon Kobalczyk i ja dostaliśmy zaproszenie od Chrisa Koeniga do uczestnictwa w spotkaniu South Central District Developer Guidance Council (SCDDGC). Jest to comiesięczne spotkanie liderów grup z regionu południowo-centralnego (stany: TX, OK, LA and AR), które jest organizowane Chrisa Koeniga. W spotkaniu uczestniczyło ok. 16 osób (6 osób było w biurze MS, pozostale osoby rozmawiały telefonicznie). Całe spotkanie przebiegało bardzo sprawnie. Wszystko to za sprawą Chrisa, który je moderował.

  Ogólna agenda takiego spotkania wygląda następująco:

  • Powitanie i przedstawienie się uczestników.
  • Nadchodzące wydarzenia wśród społeczności.
  • Nadchodzące wydarzenia w regionie.
  • DGC / zasosby / możliwości.
  • Omówienie najlpszych praktyk prowadzenia grup (co działa / co nie działa / wyzwania).
  • Otwarta dyskusja.

  Pierwsze spotkanie na jakim mieliśmy przyjemność uczestniczyć odbyło się w piątek, 13.06.2008r. o godzinie 19:00 CET. Ja, niestety ze względu na problemy z wewn. system do konferencji głosowych dołączyłem do spotkania 20 min. później. Wcześniej słuchałem wyrywkowo. Jednak mimo wszystko takie spotkanie dużo mi uświadomiło, szczególnie jeśli chodzi o kwestie funkcjonowania lokalnej grupy oraz współpracę z innymi grupami.

   

  Moje główne spostrzeżenia

  1. Takie konferencje są bardzo przydatne, zarówno na poziomie grup lokalnych, jak również pomiędzy liderami.
  2. Spotkanie musi być dobrze przygotowane, dot. to osoby prowadzącej (moderatora) oraz uczestników.
  3. Bardzo ważne, aby takie spotkanie było cykliczne, np. co miesiąc.
  4. Na spotkaniu warto popatrzeć wstecz i zweryfikować to co zostało zrobione.
  5. Bardzo ważna jest moderacja i trzymanie się ustalonego planu.
  6. Działania grupy muszą być planowane: cele, metody weryfikacji, sposób osiągniecią. Wg mnie dobrym czasem na określanie celów grupy jest rok. Przegląd postępu co miesiąc podczas spotkania (tele konferencja lub spotkanie na miejscu). Ważne jest też określenie czasu, kiedy weryfikacja działań jest dokonywana, np. w połowie okresu.

  Przebieg spotkania
   
  1. Na początku uczestnicy spotkania przedstawili się i powiedzieli kilka słów o sobie. Dla mnie jako dla nowej osoby w gronie pomogło poczuć się swobodniej. Tutaj należą się podziękowania dla Chrisa, który w trakcie spotkania umożliwił mi przedstawienie się.

  2. Ogłoszenia.

  Ta część była bardzo ciekawa. Po pierwsze dała mi pogląd na to co się dzieje w regionie południowo-centralnym oraz w jakich inicjatywach można wziąć udział. Myślę, że warto poświęcić 5-10 minut każdego spotkania na taką relację z działalności społeczności w Polsce. Nie powinniśmy się organiczać się tylko do lokalnych wydarzeń. Wielu uczestników nie jest w stanie być na bieżąco, dlatego warto im pomóc. Podczas tej częsci poruszone zostały następujące tematy:

  • Konferencje. W tej częsci padł pomysł, aby umówić się na wspólny wyjazd na PDC. Rozmawialiśmy, czy jechać razem, czy spotkać się na miejscu.     
  • Live Meeting Services z INETA.
  • Strona dla SCDDGC – http://www.scddgc.com/default.aspx.
   • obecnie bardzo prosta funkcjonalność.
   • plany rozwoju strony.                                                        

  3. Dyskusja.

  W tej częsci wiele się działo :). Poprzednie częsci słuchałem wywiórczo, gdyż co jakiś czas się rozłączałem. Poruszone tematy to:

  • CodeZone.
   •  Ma zostać dodana nowa funkcja - regionalna baza prelegentów wraz z dostępem przez WebServices.
  • Dyskuja nt. wymiany prelegentów, głównie sprowadzania ich z poza regionu na swój koszt. Sytuacja wyglądała podobnie jak u nas. Wszystko zależy od budżetu grupy i jaki spiker :).
  • Spotkania dla początkujących – back to basics. Padł też pomysł, aby podczas spotkania robić jedną sesję na poziomie podstawowym, a drugą na zaawansowanym.
  • Udostępnienie materiałów do nauki dla grup przez MS: 
   • Materiały z Heros Community Launch były przydatne.
   • W jaki sposób MS może udostępnić lepsze materiały wybranym osobom (learning kits).
   • Publikowanie materiałów ze spotkań grup.
   • Dodatkowe punkty na CodeZone za opublikowanie materiałów (tylko w USA).
   • To samo ma oferować User Group Support Services – na razie nie bardzo wiadomo co to jest.
  • Presenter Mentor – szkolenie z technik prezentacji.
   • Wspólne przygotowanie prezentacji (copresenting).
   • Wykorzystanie materiałów z wcześniejszych spotkań.
   • Speaker idol – konkurs krótkich prezentacji (10min).
  • Hack Fest – impreza organizowana przez kilka współpracujących ze sobą grup (nie tylko .NET).
  • Silverlight Dev Camp.
  • Give Camp – ogólnoświatowy program wspierania organizacji charytatywnych. Podobną inicjatywę realizuje Wrocławska Grupa .NET, która się zdecydowała na zrealizować stronę dla Uniwersytety Trzeciego Wieku we Wrocławiu. W USA takie inicjatywy są dość powszechne i wspieranę są przez firmy. Kiedyś Chris uczestniczył w akcji We Are Microsoft - Charity Challenge Weekend.
  • Pytania o spikerów – ktoś miał wolne miejsce na konferencji we wrześniu.

  Podsumowanie

   

  Według mnie takie spotkania to idealne rozwiązanie, które  umożliwia wymianę wiedzy nt. aktywności ze świata społeczności. Główne zalety:

  1. Szybki przekaz informacji o aktywnościach z minionego okresu.
  2. Ustalenie planów działania na kolejny okres.
  3. Wymiana pomysłów nt. podejmowanych działań: CodeCamp, Gift Camp itp.
  4. Możliwość zaplanowania wymiany prelegentów pomiędzy grupami.
  5. Przekazanie informacji nt. minionych spotkań, wskazanie udanych prezentacji itp.
  6. Spotkania na żywo, jako podstawa budowania zespołu a nie jednostek skupionych wokół lokalnych społeczności. Raz na kwartał przedstawiciele grup mają możliwość spotkania się np. na warsztatach interacyjnych, gdzie poznają się, uczą się pracować w zespole. Ponadto można też zroganizować jakieś wydarzenie:, np. wspólne wyjście na gokarty, paintball lub coś innego - kwestia gustu uczestników.
  7. Przygotowanie do spotkania to podstawa sukcesu. Jak do tej pory mieliśmy dwa spotkania liderów w Warszawie. Jednak na każdym z nich głównym problemem była wiedza nt. działań innych grup oraz ogólne przygotowanie do spotkania. Z tego powodu rozmawiliśmy o tych samych sprawach, ale rozumieliśmy je zupełnie inaczej. Ponadto na II spotkaniu pojawiło się wiele nowych osób i brak możliwości lepszego poznania utrudniał dyskusje.
  8. Zbyt wiele działań podejmowanych przez grupy jest podejmowanych lokalnie: tworzenie stron, rozmowy ze sponsorami itp. Takie spotkania mogą dać szansę na zbudowanie odpowiednich strategii, które takie problemy rozwiążą.

  To na razie tyle ode mnie. Więcej napiszę po kolejnym spotkaniu SCDDGC. Chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat oraz pomysły na inne inicjatywy, które możemy wspólnie zrealizować.

  Przy pisaniu tego posta wykorzystałem relacje ze spotkania Szymona Kobalczyka, któremu bardzo dziękuje za jej udostępnienie:).

 • Podsumowanie konferencji Heroes {Community} Launch

  Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość wysłuchania 15 sesji technicznych, wygłoszonych przez 14 wybitnych prelegentów. Tematyka konferencji poświęcona była najnowszym technologiom i platformom stworzonym przez firmę Microsoft.

  Gośćmi specjalnymi konferencji byli Naveen Garg (Microsoft Development Center Copenhagen, Dania), Tadeusz Golonka (Microsoft Regional Director, BPD, Polska) oraz Chris Koenig (Microsoft Developer Evangelist, USA).

  Konferencja Heroes {Community} Launch była również początkiem tournee Chrisa Koeniga po Polsce. Chris Koening podczas swojej podróży odwiedził następujące miasta: Toruń (3.06), Gdańsk (4.06), Warszawa (5.06) oraz Kraków przy okazji konferencji CodeCamp w dniu 7 czerwca.
  Na wydarzeniu pojawiło się ok. 300 uczestników, którzy oprócz wysłuchania sesji oraz możliwości porozmawiania z prelegentami mieli okazję wygrać cenne nagrody.

  Wydarzenie to nie mogłoby się odbyć bez ciężkiej pracy wielu osób zaangażowanych w organizację oraz firm, które wsparły naszą konferencję oraz pomogły przy jej promocji. Chciałbym serdecznie podziękować Wszystkim zaangażowanym w organizację: osobom, firmom oraz instytucjom. Lista organizatorów i sponsorów znajduję się na stronie konferencji.

  Warto wspomnieć, że na konferencji pojawili się również przedstawiciele firm wspierających wydarzenie m.in:  Kamil Karbowiak oraz Bartek Doruch z firmy JetReports, Adam Latocha z firmy Simple, Barbara Sokólska oraz Małgorzata Nowak-Piszlewicz z firmy Microsoft Polska, Bogusław Niemczyk z firmy ING.

  Po wydarzeniu prelegenci, organizatorzy oraz goście specjalni bawili się na przyjęciu – 5 godzinny rejs statkiem po Odrze.

  W najbliższym czasie na stronie internetowej konferencji opublikowane zostaną materiały pokonferencyjne.

  Specjalnie dla uczestników konferencji została uruchomiona strona internetowa, na której można zamówić prenumeratę czasopisma MSDN Magazine ze specjalną zniżką.

  Zapraszam do odwiedzania strony konferencji oraz dyskusji na łamach forum Wrocławskiej Grupy .NET!

 • Zapraszam na XI spotkanie Wrocławskiej Grupy .NET

  Wrocławska Grupa .NET po krótkiej przerwie w organizacji spotkań powraca. Kolejne, już XI spotkanie obędzie się w środę 18 czerwca 2008 w sali 23 Budynku C3 Kampusu Politechniki Wrocławskiej.

  Prelegentem będzie mój dobry znajomy Paweł Hofman, który soim wystąpieniem o MS Build rozpocznie cykl sesji o autymatyzacji kompilacji. Tego spotkania nie można przegapić i już dziś gorąco wszystkich zapraszam.

  Więcej informacji na stronie Wrocławskiej Grupy .NET.

 • Mój pierwszy post na zine.net :)

  Slowem wstępu...

  Długo szukalem miejsca dla siebie - dokładniej mówiąc miejsca na własny blog. Powodów tej sytuacji było wiele:

  • CodeGuru mi nie odpowiadało, jako platforma blogowa.
  • ITCore nie powstał, pomimo iż bardzo tego chciałem.
  • Nie było innego miejsca, gdzie znane mi ze społeczności osoby prowadziły własne blogi.

  Do tej pory prowadziłem bloga na stronie Wrocławskiej Grupy .NET -, z którą jestem silnie związany -, ale ze względu na wyjazd z Polski już nie jestem w stanie angażować się w działalność off-line tak bardzo jak bym tego chciał. Z tego względu mam też więcej czasu na prowadzenie blogu.

  Dzięki uprzejmości Michała Grzegorzewskiego, który zaprosil mnie do zine.net mam już wspaniałe miejsce na swojego bloga. Nie ukrywam, że chciałem tu pisać już od dawna. Jednak cierpliwie czekałem na tą chwilę. Jakiś czas temu miałem aspiracje założyć nowy portal społecznościowy, ale po co kiedy jest zine.net i od jakiegoś czasu mocno się rozwija - zapewne za sprawą Michała :). Dodatkową motywacją pisania na zine jest fakt, że jest on umożliwia mi kontakt z językiem polskim :).

  Kim jestem...

  Jeśli miałbym wybrać jedno słowo, które opisuje mnie, jako człowieka związanego z IT wybrałbym słowo pasjonat. Dlaczego? Na pewno nie dlatego, że ładnie brzmi. Powodów jest kilka:

  • uwielbiam to co robię i w każdym działaniu daję z siebie wszystko a często nawet więcej.
  • poza codzienną pracą jako programista staram się udzielać w społecznościach on-line oraz off-line. Z tych działań czerpię mnóstwo radości i satysfakcji.
  • nie wyobrażam sobie pracy jako programista bez kontaktu z ludźmi, dzieleniem się wiedzą oraz podejmowaniem nowych wyzwań. To właśnie aktywność w życiu społeczności umożliwia mi znacznie szybszy rozwój. Nie mam na myśli tylko rozwoju umiejętności technicznych - które są ważne - a bardziej umiejętności pracy z ludźmi, czy zdolności komunikacyjne.
  • pasja to jest jedna z rzeczy jaka powoduje, że ciągle szukam nowych wyzwań.

  Czym się zajmuję...

  Obszary moich działań są 3:

  1. Na codzień jestem programistą w Microsoft Development Center Copenhagen. Zajmuje się rozwojem klienta SharePoint dla Dynamics NAV.
  2. Wspieram działania Wrocławskiej Grupy .NET.
  3. Dzielę się swoimi poglądami prowadząc swój blog.

  Poza sprawami technicznymi interesuję się: formułą 1 i sportami samochodowymi, piłką nożną (jestem fanem Mancheteru United już kilkanaście lat - od 1992r.), kinem, muzyką rokową, Lubię również jeździć rowerem, spacerować oraz pływać :).

  Dlaczego Zine.NET?

  Powód jest prosty. Czy jest lepsze miejsce na prowadzenie blogu razem z takimi osobami jak Michał Grzegorzewski, Jakub Binkowski, Maciej Aniserowicz? Moim zdaniem nie. Właśnie z tego powodu zdecydowałem się dołaczyć do zine.net. Jestem z tego powodu strasznie szczęśliwy, że mogą pisać wlaśnie tu i z takimi osobami oraz stać się częscią tej wspaniałej społeczności. Mam nadzieje, że uda mi się wrzucić kilka kamyczków do tego woreczka :).

  O czym będe pisał?

  Blog ten poświęcony będzie glównie obszarowi IT jakim zdecydowalem się zająć ponad rok temu, czyli aplikacje biznesowe. Nie będzie to jednyny obszar o jakim będe pisał. Moje wypowiedzi będą dotyczyły również tzw. rzemiosła programisty (narzędzia, podejście, procesy, nawyki), moim spostrzeżeniom oraz praktykach jakie stosuje. Jeśli uda mi się napisać coś fajnego, poznam nowe narzędzie, czy nauczyć czegoś nowego będę chciał się z Wami tym podzielić i poznać Wasze zdanie.

  Zapraszam do lektury :) Pierwszy, techniczny post już wkrótce...

  opublikowano 11 czerwca 2008 15:15 przez lolbro | 11 komentarzy
  Filed under: , ,
W oparciu o Community Server (Personal Edition), Telligent Systems