Od czasu do czasu muszę tworzyć harmonogramy w MS Project. O ile tworzenie małych harmonogramów w tym 'niesamowitym' narzędziu jest w miarę proste o tyle przy około 1000 zadań kończy się moja cierpliwość. Kiedyś używałem do tego świetnego (i płatnego) narzędzia do mapowania myśli - Mind Manager. Ponieważ jestem fanem tego typu narzędzi polecam jednak coś darmowego - FreeMind. Dzięki niemu można stworzyć strukturę harmonogarmu na drzewie - chyba nie muszę nikogo przekonywać o potędze drzewiastej wizualiazcji. Poniżej obrazek pokazujący przykładowy harmonogram w FM. Co prawda nie można w nim estymować a jedynie budowć strukturę, ale z mojego doświadczenia wynika, że 50% czasu pracy nad harmonogramem to właśnie praca nad WBS (Work Break Structure) - pozostały czas polega na sprawieniu, żeby projekt nie kończył się w 2020 roku.

freemind 

Po stworzeniu takiego harmonogramu wystarczy przejść na węzełek środkowy (zwany rutem) i nacisnąć Ctrl+C. Mamy harmonogram w schowku.

Następnie otwieramy MS Project i robimy Ctrl+V. Mamy harmonogram w MSP, ale jest mały problem (patrz obrazek z lewej poniżej). Otóż nasz harmonogram nie jest pozagnieżdżany mimo, że na pierwszy rzut oka wygląda OK. Niestety kopiowanie z FM robi wcięcia w postaci spacji. Dlatego napisałem makro, które zamienia te spacje na wcięcia MS Project - efekt można zobaczyć na poniższym obrazku z prawej.

MSP1 MSP2

Oto makro pozwalające pozamieniać spacje na wcięcia zadań:

Sub IndentMyProject()
    Dim mspTask As MSProject.Task
    For Each mspTask In MSProject.ActiveProject.Tasks
      Do While InStr(mspTask.Name, "    ") > 0
        If InStr(mspTask.Name, "    ") > 0 Then
          mspTask.OutlineLevel = mspTask.OutlineLevel + 1
          mspTask.Name = Mid(mspTask.Name, 5)
        End If
      Loop
    Next
End Sub

Dlaczego wygodnie jest tworzyć WBS w mind mapperze - otóż dlatego, że wykorzystuje się o wiele więcej powierzchni ekranu. Zobaczcie ile miejsca ten prosty harmonogram zajmuje w MSP (jest strasznie długi). Przy dużej ilości zadań przesuwanie zadania pomiędzy releease'ami jest naprawdę męczące a w mind mapperze jest przyjemnością.

Mam nadzieje, że ktoś jeszcze tak robi. Jeśli spróbujesz tego to daj znać jak Ci poszło.

PS: Polecam ściągnąć FreeMind 0.9.0 beta 18 - niby beta, ale działa bez zarzutu.