Nie wierzcie w ani jedno słowo, które tutaj piszę tylko sami sprawdźcie. Ten wpis będzie mało techniczny, ale myślę, że intersujący dla wielu osób. Jednym z moich zainteresowań są finanse osobiste i inwestycje. Ostatnio modny jest kryzys i zauważyłem, że dużo osób pyta jak inwestować w fundusze. Przedstawiam tutaj moją strategię inwestowania w ten instrument. Strategia ta jest moja i jeśli poniesiecie przez nią jakiekolwiek straty to proszę nie przysyłać do mnie Rosjan :)

Zanim zacznę opisywać samą strategię najpierw wyjaśnię dlaczego strategia 'kup i trzymaj' moim zdaniem nie działa. Mało kto sobie uświadamia, że procentowe wzrosty nie są równe procentowym spadkom. Jeśli pozwolisz aby Twoja inwestycja spadła o 50% będzie musiała wzrosnąć o 100% żebyś mógł być w punkcie wyjścia. Naprawdę niewiele inwestycji daje takie stopy zwrotu w krótkim (kilka lat) okresie. Dodatkowo dla wyjaśnienia średni zwrot z funduszy akcji z ostatnich 10 lat w Polsce wynosił około 10%. Pytanie: Czy będziesz czekać 10 lat (statystycznie) na to żeby być w punkcie wyjścia? Nawet dla mnie to trochę długo a wszystko co robię jest zaplanowane naprawdę długoterminowo. Poniżej tabelka pokazująca spadki i wzrosty, które muszą nastąpić żeby wyjść na zero:

spadki-wzrosty

Przejdźmy do założeń mojego systemu:

 • Zanim zaczniesz inwestować oblicz ile wydajesz rocznie i zaosczędź tyle żeby przynajmniej przeżyć 6 miesięcy bez dochodów (zalecam roczny bufor). To co pozostaje podziel według swojego uznania na różne kategorie: akcje, obligacje, itp.
 • Nigdy nie wchodź / wychodź na rynek z całą gotówką jaką posiadasz. Wchodź transzami po 10%, 15%, 20% lub 25%
 • Zazwyczaj wzrosty są powolne - możesz sobie pozwolić na wchodzenie 10%, 15% lub 20% transzami
 • Zazwyczaj spadki są gwałtowne - wychodź z rynku szybko w transzach po 25%. Będziesz potrzebować tylko 4 transakcji żeby opuścić rynek
 • Obserwuj co się dzieje na rynku - wystarczy raz w tygodniu sprawdzić co się dzieje

Teraz opis strategii:

 • Raz w tygodniu w weekend wchodzę na wykres indeksu WIG20 i sprawdzam jego wygląd- poszukuję punktów przecięcia wykresu ze średnią kroczącą z ostatnich 45 sesji (SMA3)
 • Jeżeli wykres WIG20 przecina średnią od dołu (wzrost) zaczynam kupować fundusze akcji (transzami to 10%, 15% lub 20%)
 • Jeżeli wykres WIG20 przecina średnią od góry to zaczynam sprzedawać - transzami po 25%

To jest właściwie skrócony opis strategii. System ten czasem generuje fałszywe sygnały kupna / sprzedaży, ale szybko się o tym dowiesz gdyż wykres wróci powyżej / poniżej SMA3. Poniżej zrzut ekarnu obrazujący działanie strategii oraz fałszywe sygnały. Wykres ograniczyłem do historii nowożytnej (po 2000 roku).wig20

Wykres ten można zobaczyć na stronie: http://stooq.com/q/a/?s=wig20

Po otwarciu domyślnie zobaczysz wykres w układzie dziennym. Przestaw go na układ tygodniowy (wykres w układzie dziennym generuje zbyt dużo sygnałów kupna / sprzedaży). Zaznaczyłem czerwonymi prostokątami na obrazku jak to zrobić. Dodatkowo zaznaczyłem jak włączyć średnią kroczącą SMA3.

Strategię tą nazywam bezpieczną. Reaguje ona z opóźnieniem na zmiany rynkowe. Jendakże gdyby stosować tę strategię to w paźdiernku 2007 opuściłbyś rynek w 4 tygodniach i do tej pory nie kupił ani grama funduszy akcji. Dodatkowo można wzbogacić tę strategię o przeliczniki typu: za każde 2% spadku w danym tygodniu sprzedaję 10% portfela. Wtedy przy bardzo gwałtownych spadkach szybko opuszczamy rynek.

Ostatnie słowa:

 • W inwestycjach największym wrogiem jesteśmy sami. Tutaj ścierają się dwie namiętności - chciwość i strach. Stosując dowolną strategię człowiek wielokrotnie myśli 'trzeba było zrobić inaczej'. Niestety zazwyczaj dowiadujemy się o tym po fakcie. Należy ustalić twarde reguły i cieszyć się, że postępuje się według rozsądnych zasad.
 • Nie daj się zwieść wykresowi, który tutaj załączyłem. To, że ta strategia w miarę działała na danych historycznych nie oznacza, że nadal będzie działać.
 • Ta strategia nie zadziała w przypadku trendu bocznego. Takiego czegoś nie było w Polsce od wielu lat. Rozpoznasz taki trend tym, że SMA3 mocno zbliży się do kursu i obie linie będą się poruszać w poziomie z 'drobnymi' drganiami. Wtedy generowane będą sygnały co chwila.
 • Nie napisałem nic o tym jakie fundusze kupować - sami sobie to wymyślcie. Ja tylko polecam http://www.fund24.pl/, gdzie jest publikowany co miesiąc ranking funduszy.
 • To jest MOJA strategia. Dopasowana do mojej tolerancji na straty, słabej odporności psychicznej :) oraz długości inwestycji i moich cełów. Niekoniecznie będzie pasować do kogolwiek innego. Znajdź swoją własną strategię, byle jakąś mieć. Jeśli wybierasz 'kup i trzymaj' to się jej trzymaj (ona również daje dobre rezultaty, wystarczy poczekać) ale dla mnie jest nie do zaakceptowania przez stres jaki powoduje.