Zine.net online

Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc
w Szukaj

mgrzeg.net - Admin on Rails :)

Książki o WinDbg

Każdy, kto chciałby zacząć swoją zabawę z WinDbg i szuka jakiegoś źródła wiedzy może czytać mój blog (do czego zachęcam :)), przeszukiwać internet, lub sięgnąć po jakąś książkę. Poniżej wrzucam listę książek, które moim zdaniem są godne polecenia i z których można się wiele nauczyć.

Książki dla początkujących

Production Debugging for .NET Framework Applications
Patterns & Practices Team

Pomimo wieku tej pozycji (2002 r.), nie należy jej lekceważyć. Trafiłem na nią kiedyś zupełnie przypadkowo na stronach Microsoftu i okazało się, że jest w niej sporo ciekawych rzeczy i że już wtedy sos był na porządku dziennym. Jedyna darmowa z listy :)

Debugging Microsoft .NET 2.0 Apps
John Robbins

To jest książka, od której zaczynałem swoją zabawę z WinDbg. Opis WinDbg oraz niektórych rozszerzeń SOS zajmuje tylko jeden rozdział, ale można znaleźć w niej takie perełki, jak przykład z .ocommand, czy historię nazwy SOS. Dziś już nieco podstarzała, swego czasu dawała bardzo dobry opis narzędzi wspierających debuggowanie dla .NET 2.0, w tym np. opis warunkowych pułapek w VS2005, czy opis profilera.

Książki dla średniozaawansowanych

Debugowanie .NET. Zaawansowane techniki diagnostyczne
Mario Hewardt

Jedyna książka z listy, która jest po polsku (tłumaczenie z angielskiego). Moim skromnym zdaniem obowiązkowa pozycja dla każdego, kto myśli o poważniejszym potraktowaniu debuggowania w ramach .NET.
WinDbg nie jest w tej książce gościem - to pełnoprawne narzędzie, wykorzystywane w całej książce do analizy wielu klas błędów. Znajdziemy w niej bardzo wiele przykładów wykorzystania rozszerzeń z biblioteki SOS.dll oraz niektórych z SOSEX.dll.

Advanced Windows Debugging
Mario Hewardt; Daniel Pravat

Wcześniejsza książka tego samego autora, tym razem o debuggowaniu aplikacji natywnych. Mnóstwo przykładów, bardzo szczegółowe opisy (np. konfiguracji serwera symboli), wszystko w oparciu o mechanizmy WinDbg. Swoistą perełką jest rozdział poświęcony tworzeniu własnych rozszerzeń.

Inside Windows Debugging. A Practical Guide to Debugging and Tracing Strategies in Windows
Tarik Soulami

Na tę książkę zwrócili mi uwagę Ziemek Borowski i Grzegorz Tworek. Nie ukrywam, że nie mogę się od niej oderwać, jest po prostu rewelacyjna! Bardzo dużo przykładów i chwytów, których nigdzie indziej nie znajdziemy. Nie jest to jednak książka dla kogoś początkującego - wymaga dosyć gruntownej znajomości systemu operacyjnego, bez której przykłady mogą nie być zrozumiałe. Pierwsza z wymienionych książek, która szczegółowo omawia debuggowanie w trybie jądra i pokazuje system 'od środka'.

Książki dla zaawansowanych

Memory Dump Analysis Anthology
Dmitry Vostokov

Dmitry to człowiek orkiestra. Prowadzi blog, pisze książki, które wydaje we własnym wydawnictwie (OpenTask), ma swój periodyk, od czasu do czasu można obejrzeć go na żywca w ramach jednego z jego webinariów. W Citrixie zajmował się przez wiele lat analizą dumpów i chyba jest najbardziej na świecie rozpoznawanym człowiekiem od analizy dumpów :)

Książki to zebrane praktycznie żywcem wpisy z blogu, często nieposortowane i złożone 'na kolanie'. Jednak ich wartość merytoryczna jest ogromna, choć zdecydowanie dla osób mocno zaawansowanych. Blog -> dumpanalysis.com

Inne

Windows Internals, Part 1: Covering Windows Server 2008 R2 and Windows 7
Mark E. Russinovich, David A. Solomon, Alex Ionescu

Kolejne wydanie książki o internalsach Windows, więc polecam w ciemno. W poprzednich wydaniach kernel debugger był narzędziem, dzięki któremu autorzy pokazywali mechanizmy systemowe od środka. Po prostu mus dla każdego, kto interesuje się systemami Windows i zamierza korzystać z WinDbg do własnych badań.

Opublikowane 29 lipca 2012 19:01 przez mgrzeg
Filed under: ,

Powiadamianie o komentarzach

Jeżeli chciałbyś otrzymywać email gdy ta wypowiedź zostanie zaktualizowana, to zarejestruj się tutaj

Subskrybuj komentarze za pomocą RSS

Komentarze:

 

Paweł said:

Dzięki Michał za listę. Będzie trzeba siebie zapoznać z kilkoma pozycjami - jeszcze jakby była możliwość używania takiej wiedzy na co dzień to by było idealnie :)

Paweł

lipca 30, 2012 21:04
 

pete said:

Do kolekcji:

1) fajny wykład John'a Robbins'a:

http://channel9.msdn.com/blogs/egibson/msdn-simulcast-techniques-in-advanced-net-debugging-with-john-robbins-part-1-of-3

2) na pluralisght.com Mario Hewardt ma szkolenie z debugowania (dostęp niestety jest płatny, ale content chyba wart subskrypcji)

września 11, 2012 16:04
 

lucenty said:

Link do pierwszej z książek (tej darmowej) już nieaktualny. Zamiast tego zawartość książki można znaleźć pod http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee817663.aspx

maja 18, 2013 22:53

Co o tym myślisz?

(wymagane) 
(opcjonalne)
(wymagane) 

  
Wprowadź kod: (wymagane)
Wyślij

Subskrypcje

W oparciu o Community Server (Personal Edition), Telligent Systems