Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc

Pracuj sprawniej! Korzystaj z makr w Visual Studio.

Pracując na co dzień z Visual Studio często zauważam, że powtarzam pewne czynności. Ostatnio pracując z Enterprise Library dość często uruchamiam plik konfiguracyjny w edytorze konfiguracji EntLib. Operacja ta wymaga odnalezienia w drzewie projektu (to z którym pracuję jest dość duże) pliku konfiguracyjnego i wywołanie na nim odpowiedniej komendy z menu kontekstowego. O ile przy jednorazowym dostępie nie jest to uciążliwe, to wielokrotnie uruchamiając tą samą opcję chciałoby się to trochę przyspieszyć. (Tak na marginesie, to jestem zmuszony przeładowywać edytor konfiguracji za każdym razem, gdy na przykład dodam nowy typ walidatora, bo jeżeli tylko jeszcze raz wczytam assembly z tym nowym typem to edytor go nie widzi :( ).

Do usprawnienia pracy wykorzystuję makra dostępne w VS. Okazało się, że jest to bardzo przystępny mechanizm. Definiowanie makra polega na jego nagraniu. Z menu Tools->Matros wybieramy Record temporary macro. W tym momencie nagrywanie startuje. Możemy wykonać pożądaną operację, a następnie wciskamy przycisk zatrzymujący nagrywanie. Po zakończeniu nagrywania z tego samego menu wybieramy Save temporary macro. Tak zachowane makro możemy przeciągnąć na pasek narzędzi lub dodać do niego skrót klawiszowy.

Takim oto sposobem uzyskujemy natychmiastowy dostęp do często wykonywanej czynności. Osobiście zdefiniowałem sobie szereg takich makr co znacznie usprawnia mi codzienną pracę.

A na koniec screencast: http://www.nuwanda.ovh.org/res/nblog_vsmacros_video.wmv

Opublikowane 23 września 2007 23:06 przez nuwanda

Komentarze:

# re: Pracuj sprawniej! Korzystaj z makr w Visual Studio.

23 września 2007 23:48 by Tarciu

Oj tak, warto rozeznać się w możliwościach oferowanych przez środowisko pracy :)

Instruktaż elegancki :)

Co do przydatnych makr - bardzo polecam dodanie tego:

http://www.codeproject.com/macro/collapseall.asp

Umożliwia zwinięcie wszystkich elementów z Solution Explorer - przy dużych, wielo-projektowych rozwiązaniach baaaardzo przydatna sprawa.

# re: Pracuj sprawniej! Korzystaj z makr w Visual Studio.

24 września 2007 00:01 by nuwanda

Dzięki bardzo, na pewno mi się przyda. Już zainstalowałem ;)

Komentarze anonimowe wyłączone