Dlaczego nienawidzę SQL Server Management Studio

Nienawidzę SQL Server Management Studio tyleż szczerze, co bezsensownie. Używam go od lat, i nienawiść moja narastała nieustannie. Dziś nadszedł ten dzień - dzień uporządkowania i dokładnego scharakteryzowania tej nienawiści. Dzień podzielenia się swoją nienawiścią ze światem. A więc nienawidzę SQL Server Management Studio, ponieważ wiele razy dziennie muszę zmagać się z tymi oknami:

1. Ciepło - okno łączenia z bazą

Co jeśli zwykle potrzebuję więcej niż jednego serwera? Dlaczego muszę to klikać/przewijać przy każdym uruchomieniu? I dlaczego SSMS nieregularnie zapomina moje hasła??

2. Cieplej - lista baz

Serwer może mieć duuuużo baz. Niektóre aktywne, niektóre nieaktywne. Mnie interesuje JEDNA. Łączę się z tym serwerem kilka razy dziennie, zawsze korzystam z tej samej bazy, DLACZEGO więc muszę za każdym razem przebijać się przez tą listę i jej szukać?? Wystarczyłoby dołożenie kolejnej irytującej listy do poprzedniego okna - wybór bazy - i pokazanie mi tego CO CHCĘ WIDZIEĆ (wszystkie bardziej finezyjne rozwiązania powitałbym gorącym buziakiem).

3. Gorąco - lista tabel/procedur składowanych

Chcę się dostać do tabeli. Jadę, jadę tym suwakiem (a jest dokąd jechać - scroll widoczny na screenie - mimo że baza przecież do największych na świecie nie należy). UPS, przejechałem... wracam... zęby już się zaciskają. Szukam, szukam... nie ma! A no jasne, przecież znajdę ją w innym schemacie! Jeździmy od nowa... Jakim geniuszem trzeba być, że posortować listę tabel po nazwie schematu i nie dać możliwości innego jej widoku?? Ten przebiegły zabieg skutecznie uniemożliwia mi dostęp do tabeli za pomocą klawiatury, bo musiałbym wpisać NAZWĘ SCHEMATU, KROPKĘ, I DOPIERO NAZWĘ TABELI!! Tak, wiem, jest możliwość przefiltrowania widocznych obiektów, ale gdybym z niej faktycznie korzystał to bym pół dnia spędził w okienku ustawiania filtra - dlaczego nie mogę zdefiniować kilku własnych filtrów i się między nimi przełączać?? A jak wiadomo: procedur składowanych jest zwykle więcej niż tabel (poza tym trzeba trafić w dodatkowe dwa krzyżyki żeby się do nich dostać!), scroll jest dłuższy, trafić trudniej... Na samą myśl krew mnie zalewa.

4. Dzika wściekłość - lista relacji

"Ciekawe w jakich relacjach zawiera się ta kolumna?" - gdy nieświadomie w głowie pojawia mi się takie pytanie, temperatura skacze o dobre kilkanaście stopni. Bez zbyt dużego komentarza, w końcu już weekend, a mi pikawa zaraz wyskoczy na sam widok. Jeśli ktoś tego okna nie zna to podpowiedź: nie można tu niczego powiększyć, nie można niczego rozsunąć, jedyne co mozna zrobić to KLIKAĆ W KOLEJNE KRZYŻYKI W CELU ZOBACZENIA JAKIE KOLUMNY WCHODZĄ W SKŁAD RELACJI!!!


Nie jestem adminem, więc może od strony takiej osoby narzędzie jest idealne. Jestem programistą, nienawidzę TOPORNOŚCI i bezczelnego WYKRADANIA mojego czasu i bawienia się moimi nerwami. Do przedstawionych punktów można dorzucić z pewnością jeszcze kilka bardziej (brak Intellisense aż do wersji 2008? gdzie my żyjemy, w Bangladeszu? a jak się już pojawia to działający tylko z SQL Server 2008? szaleju się najedli?) lub mniej (jak zamknąć to $!?#*^%& okno RESULTS/MESSAGES??) irytujących ficzerów. A może czegoś nie wiem? Może na to wszystko jest rada (i nie, radą nie jest bynajmniej okno Object Explorer Details)?
Ale nie chodzi o wnikliwą analizę. Chodzi tylko o zarysowanie mglistego kształtu niedoskonałej, acz nieporównywalnie wygodniejszej przyszłości. Zarysowanie dymem z czarnej świecy o piwnicznym zapachu na szkle z witrażu wybitego w czterdziesty czwarty dzień roku przez wysłańca piekieł.


To nie jest tylko bezmyślny rant i wyraz bezsilnej wściekłości (może jestem nadpobudliwy i zbyt wrażliwy na takie pierdoły, ale czasami aż mi się pięści zaciskają). Chociaż szczerze nad tą całą kwestią ubolewam (połącz się ze mną w bólu). Da się temu zaradzić. To be continued w przyszłym tygodniu...

Opublikowane 20 marca 09 09:33 przez Procent

Komentarze:

# dario-g said on marca 20, 2009 23:27:

RESULTS/MESSAGES? -> Ctrl+R

Też nie lubię tego programu. Na szczęście bardzo mało z niego korzystam :)

"Use for... ORM Luke. ;)

# podi said on marca 21, 2009 14:48:

nic dodać nic ująć, %. Do listy dodam jeszcze to, że gdy otwieram tabelę w trybie design, to, żeby dostać się do właściwości poszczególnych kolumn (np. ustawić klucz główny) muszę za każdym razem rozciągnąć okienko i wykonać kilka kliknięć myszką. Wydaje mi się, że nie jest to "rocket science" aby poprawić w tym miejscu UX (jak z resztą i w przytoczonych przez Ciebie punktach). Czekam w takim razie na kolejny post :)

# Gutek said on marca 23, 2009 15:30:

taaa do dupy w ogole ten manager jest, to juz lepiej korzystac z :

http://www.exforsys.com/images/oracle10g/t7_files/image016.jpg

lub z:

http://decipherinfosys.files.wordpress.com/2007/12/sqlcmd_1.jpg

wkoncu to przejrzystrze jest i mozna all zeskryptowac sobie

:)

# brejk said on marca 23, 2009 21:24:

@Gutek: nie ma co się śmiać. W sumie ja tak pracuję z Management Studio ;-)

@Procent: Mi, jako że prawie nie używam Object Explorera, wymienione przez Ciebie rzeczy nie przeszkadzają. Zresztą, kiedyś napisałem już na Zine, co bym zmienił w SSMS. Pewnie, że to narzędzie jest niedoskonałe, ale jak się przyjrzałem, co oferują inne systemy zarządzania bazami danych, to czuję się szczęśliwym człowiekiem ;-)

# Procent said on marca 23, 2009 21:43:

@dario-g:

Dzięki... ale to akurat najmniejsza bolączka:)

@podi:

Jak widzi się na prezentacjach wszystkie te śliczne efekty w WPF, megawygodne kontrolki, wszystko dostępne jednym klikiem... to aż dziw ze nie zainwestowano więcej czasu we 'flagowy' produkt do zarzadzania SQL Serverem...

@Gutek:

A tobie jak zawsze hardkor w glowie:)

@brejk:

No i widzisz... dlatego napisalem ze patrze z punku widzenia programisty:). Ja chce kliknac raz, drugi, napisac selekta i tyle, a nie dlubac sie w milionie krzyzyków. A tym bardziej pisac skrypty w konsoli, bo od tego wlasnie powinienem miec ta aplikację...

# marekpow said on marca 24, 2009 19:27:

Niech zgadnę, jakiś hosting windows'owy z serwerem 2005?

# Procent said on marca 24, 2009 19:48:

@marekpow:

Nie, zdecydowanie prostsze i mniej kosztowne rozwiazanie. Tekst mial sie pojawic wczoraj, ale ciagle nie mam czasu go skonczyc...

# dotnetomaniak.pl said on marca 26, 2009 23:15:

Dziękujemy za publikację - Trackback z dotnetomaniak.pl

# Daniel Biesiada said on kwietnia 3, 2009 23:19:

Podoba mi się ten wpis pod jednym względem. UX zaczyna być dostrzegany w społeczności w sposób konstruktywny.

Te wszystkie powyższe uwagi to dla mnie tak na prawde drobnostki z punktu widzenia "co tu zrobić aby zadowolić Procenta". Natomiast ich nie ma.

Dlaczego? Bo SQL Management Studio zaprojektowano aby pokazać jego cechy, a nie aby był konsumencką dopieszczoną aplikacją.

Aż się dziwię, że to piszę ponieważ jak kiedys tam wyrosłem na Oracle'u a póżniej przeszedlem na SQL7 i tak do tej pory zostało to do tej pory jak z funflami Oracle'owcami rozmawiam to traktują Management Studio i całego SQL'a jako zabawkę tylko dlatego, że dla nich w SQLu się fajnie klika aby coś zrobić a u nich trzeba być specem od skryptów.

Widać nadszedł czas aby w Enterprise'zie być jeszcze bardziej "zabawkowym" czyli zrobić review UX.

# .neting in the free world said on kwietnia 8, 2009 00:16:

Dziś w pracy dostałem 20 plików SQL tworzących poszczególne tabele w bazie danych. Niestety, ze względu

# andrzej said on sierpnia 19, 2009 20:23:

"jak zamknąć to $!?#*^%& okno RESULTS/MESSAGES"

na to chyba znam odpowiedź ;-) spróbuj CTRL + R

Komentarze anonimowe wyłączone

About Procent