Instalacja(SQL Server 2008 + Visual Studio 2008) = Irytacja

Wymyśliłem sobie, że rozpoczynając właśnie nowy projekt wykorzystam Sql Server Compact Edition, przynajmniej na samym początku. Ściągnąłem, zainstalowałem (okazało się w trakcie że już to miałem – zainstalowało się kiedyś razem z VS, ale to nieważne), dodałem lokalną bazę do projektu za pomocą Visual Studio, kliknąłem dwa razy – pięknie, śmiga.
Kolejny pomysł – a czemu by nie pobawić się tą bazą ze znienawidzonego Management Studio (którego notabene już nie nienawidzę; dzięki wirtualnemu środowisku i odseparowaniu wszystkich projektów od siebie da się z nim jednak żyć)? No to odpalam, wybieram "Compact Edition", dogrzebuję się do pliku i... ZONCZYSKO! Komunikat, że "chcę otworzyć zbyt starą wersję pliku" okazał się debilny, ponieważ to SSMS (2005) było za stare na Compact 3.5.
ALE, skoro już sobie postanowiłem że za pomocą SSMS się do tej bazy dobiorę, to nie wypada w połowie drogi rezygnować. Raz/dwa do napędu płytka z SQL Server 2008 i jedziemy. Next –> next –> next, po drodze jakiś reset, weryfikacje, cuda na kiju... prawie godzina zmarnowana. Ale trudno, próbujemy dalej.
W końcu instalator pozwolił mi na wybranie jakichś opcji, z których interesowało mnie jedynie nowe Management Studio. OK –> Next –> cośtamcośtam, kolejna weryfikacja i... FIGA! Oto owej weryfikacji wynik:

Ale WTF? Przecież mam VS 2008, mam Service Packa (z którym zresztą wcześniej zainstalował mi się Compact)... ale na wszelki wypadek uruchamiam instalację SP1 jeszcze raz. Może coś przeoczyłem?…
Po kolejnych minutach ZMARNOWANYCH na czekanie aż instalator ServicePacka powie mi, że produkt jest już zaktualizowany i ponownym uruchomieniu instalatora SqlServer 2008 z podobnym rezultatem rency mi opadli, a żuchwa zbielała.
Ale co robić, po takiej ilości czasu bezecnie wywalonego na śmietnik informatycznej historii nie wypada się po prostu poddać. Cóż się okazało...?
Dla siebie i dla potomności: instalator Sql Server 2008 sprawdza, czy WSZYSTKIE wersje Visual Studio 2008 mają zaaplikowany SP1. WSZYSTKIE, włączając w to Visual C# Express Edition, który mi się zaplątał na wirtualce, a którego nie używam, więc i nie aktualizuję. Ehh...
I teraz się zastanawiam – to moja wina i głupota, czy jednak twórcy instalatora mogli się pokusić o więcej mówiący komunikat? A może któryś z nich siedzi za oknem na swojej miotle i obserwuje, i czeka na pierwszy siwy włos na mojej skroni?
P.S. "Poprawna" instalacja trwa już od dobrych 40 minut... na razie jest ok. 80%... mam nadzieję, że przy 99% nie wyskoczy okno "sorry, your minesweeper high score is too low".

Opublikowane 03 czerwca 09 06:29 przez Procent

Komentarze:

# Paweł Łukasik said on czerwca 3, 2009 07:05:

Ja osobiście muszę powiedzieć, że tyle nerwów co instalacja SQL Managment Studio 2008 na Vista 64bit to jeszcze żadne narzędzie mi nie dostarczyło. Dziwne błędy o niepoprawnych atrybutach katalogów lub nieustawionych parametrach instalacyjnych. Próba uruchamiania z linii poleceń (która ponoć miała pomóc) i wszystko na nic :(.

W końcu uruchomiłem wersję 32 bit, która poszła od razu (ale nie pozwoliła na wybór ścieżki docelowej :/). Muszę powiedzieć, że "udała" im się ta instalka...w najgorszym tego słowa znaczeniu :(

# dotnetomaniak.pl said on czerwca 3, 2009 10:01:

Dziękujemy za publikację - Trackback z dotnetomaniak.pl

# Bogusz 'boboss' Pękalski said on czerwca 3, 2009 18:34:

"Mam nadzieję, że przy 99% nie wyskoczy okno "sorry, your minesweeper high score is too low" :D

Rozwaliło mnie to zdanie :D

# Michał "LaM" Franc said on czerwca 3, 2009 21:56:

Ehhh coś pięknego :D Też się kiedyś nieźle namordowałem ... Tak szczerze to może Microsoft wychodzi z założenia , że im zagadek "logicznych" w ich produktach tym bardziej doświadczony użytkownik w przyszłości i tym mniejsze koszty dostosowywania aplikacji do "Ease of use"

# Czort said on czerwca 15, 2009 08:42:

Jest wymagany Sp1 wersja finalna. Miałem ten sam problem gdy używałem wersji beta SP1

# zgodnie said on stycznia 30, 2012 10:40:

Widzę że temat już dość dawno napisany, ale w temacie sql servera nic się nie zmieniło - jego instalacja to wciąż sporo problemów.

A trafiłem tutaj ponieważ szukałem właśnie rozwiązania jednego z nich ;)

Komentarze anonimowe wyłączone

About Procent