Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc

Simon says...

Szymon Pobiega o architekturze i inżynierii oprogramowania
Does My Bus Look Big in This?
Chciałbym podzielić się z Wami moimi refleksami po obejrzeniu prezentacji Martina Fowlera i Jima Webbera zatytułowanej "Does My Bus Look Big in This?". Prezentacja ta odbywała się podczas konferencji QCon w Londynie w 2008 roku. Minęło już sporo czasu, jednak główne przesłanie nie straciło nic ze swojej aktualności.

A przesłaniem tym jest: nie potrzebujemy wielkich, ciężkich i kosztownych produktów ESB!

Pierwsza część prezentacj poświęcona jest charakteryzacji typowego produktu ESB. Panowie bardzo mocno "jeżdżą sobie" po WebSphere (szczególnie) i podobnych tworach. Widać, że świetnie czują się na scenie (nic dziwnego...), więc dowcipy brzmią bardzo naturalnie i powodują prawdziwe salwy śmiechu, np.

ESB jest skalowalne, bo protokąt je reprezentujący można dowolnie rozciągnąć na boki na diaramie.

Fowler i Webber krytykują produkty ESB w szerszym kontekście: budowy wszelkiego rodzaju frameworków. Kontrastują ideę budowy frameworka od podstaw (wg czyjegoś marketingowego widzimisię) z "harvestowaniem" (nie wiem jak to dobrze przetłumaczyć) frameworków z istniejących i działających rozwiązań. Te drugie mają jedną podstawową przewagę nad pierwszymi: jest dowiedzione, że przynajmniej w jednym wypadku zadziałały. To już dobry punkt startowy. Przykładem tego typu rozwiązań, na który panowie prelegnci się powołują, jest Ruby on Rails. Ja dorzuciłbym od siebie NServiceBus.

Następnie Fowler i Webber dosyć płynnie przechodzą do przedstawienia idei Internetu. Wychodząc od starych komutowanych sieci telefoniczych postulują, że wielkość Internetu bierze się z tego że jest to "najgłupsza sieć na świecie". Sieci komutowane były bardzo mądre w optymalnym przesyłaniu głosu między abonentami, dlatego zawiodły, kiedy próbowano je dostosować do przesyłania danych (przykład modemów 56K - nie powstało praktycznie nic szybszego). Internet potrafi tylko i wyłącznie przesyłać pakiety tak, aby poruszały się mniej-więcej w kierunku adresu docelowego. Dzięki prostocie tej "chmury", inni mogą budować swoje zaawansowane rozwiązania wykorzystując ją jako infrastrukturę.

Finałowa część pokazuje, jak technologie internetowe mogą z powodzeniem zastąpić wielkie, ciężkie i kosztowne rozwiązania ESB. Zdania takie, jak:

Jeśli chcesz mieć ESB, zrób weż Sqida!


zapamiętuje się na długo. Podsumowanie prezentacji nie jest już dla oglądającego zaskoczeniem: rozwiązania oparte o Internet są we wszystkich kategoriach lepsze, niż stare, cieżkie ESB. Oczywiście należy pamiętać, że prezentacje tego typu celowo są przerysowane. Nie należy ich rozumieć dosłownie, ponieważ w wypadku ESB, jak w wypadku każdej kwestii architektonicznej, jedyną słuszną odpowiedzią jest:

well, it depends...


Gorąco polecam, koniecnie obejrzyjcie!

Opublikowane 26 sierpnia 2009 15:14 przez simon

Filed under: , , , ,

Komentarze:

# Simon says... : Does My Bus Look Big in This? @ 26 sierpnia 2009 18:24

Dziękujemy za publikację - Trackback z dotnetomaniak.pl

dotnetomaniak.pl

Komentarze anonimowe wyłączone