Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc

Simon says...

Szymon Pobiega o architekturze i inżynierii oprogramowania
ThoughtWorks Radar
Pewnie część z Was zdaje sobie z tego sprawę, ale dla mnie było to ciekawe odkrycie. Firma ThoughtWorks publikuje corocznie raport dotyczący technologii, praktyk i metodyk związanych z IT. Raport ten ma formę "radaru" — koła podzielonego na 4 pierścienie. Idąc od zewnątrz są to: hold (obserwować z daleka), asses (przyjrzeć się bliżej), trial (przetestować) oraz adopt (wdrożyć).

Czytając "radar" można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy lub podłechtać swoją dumę, jeśli przewidywania "thoughtworker-ów" pokrywają się z własnymi. Oto według mnie najważniejsze wnioski z dokumentu:
  • Isnieje szansa, że język Java zbliża się do kresu swojego życia. Rzeczywiście, w porównaniu do C#, Java od dłuższego czasu stoi w miejscu, co w naszej branży oznacza bardzo szybkie cofanie się. Z drugiej strony, dla JVM powstaja jak grzyby po deszczu nowe, innowacyjne języki. Tu przewidywania "radaru" pokrywają się z moimi: koniec Javy (przynajmniej takiej, jaką ją znamy) jest bliski. Co zrobi Microsoft, aby przyciągnąć świetnie wyszkolonych developerów Java? Czy obserwowane od jakiegoś czasu otwarcie Microsoft na open source ma na celu przekonanie zatwardziałych dźawowców?
  • JavaScript staje się językiem "pierwszej kategorii". To chyba największy awans w tegorocznym radarze: poprzednio poza kołem, a teraz w samym jego centrum. JavaScript staje się wszechobecny. Osobiście, zupełnie tego nie rozumiem. Według mnie jest to wyjątkowo nieudany język i fakt, że zyskał tak ogromną popularność jest skutkiem tego, że korporacje nie były się w stanie dogadać, czym go zastąpić. Nie widzę miejsca dla JS, jeśli dziś wiele przeglądarek ma zanistalowanego Flasha, Javę i Silverlighta. Czemu strony HTML nie miałyby używać tych (lub innych) języków własnościowych do tworzenia efektów dynamicznych?
  • (moje ulubione) Wzrost znaczenia zwinnego podejścia do architektury oprogramowania. Istnieje cała grupa tematów, począwszy od doskonalenia metodyk zwinnych (Lean), a skończywszy na narzędziach do płynnych migracji schem bazodanowych, które sprawiają, że rola architekta się zmienia i ewoluuje w kierunku, który bardzo mi odpowiada: mentoringu, ewolucyjnego podejścia do architektury oraz zwiększania znaczenia metadecyzji (decyzji o tym, kiedy należy podjąć decyzję).
  • Inne trendy, które mnie osobiście cieszą, to chłodne podejście do RIA i entuzjastyczne do nierelaacyjnych baz danych.

Opublikowane 10 stycznia 2010 21:24 przez simon

Komentarze:

# Simon says... : ThoughtWorks Radar @ 10 stycznia 2010 22:30

Dziękujemy za publikację - Trackback z dotnetomaniak.pl

dotnetomaniak.pl

# re: ThoughtWorks Radar @ 11 stycznia 2010 09:11

A ten raport jest jakoś publicznie dostępny?

Paweł Łukasik

# re: ThoughtWorks Radar @ 11 stycznia 2010 09:38

Na stronce ThoughtWorks pojawia się czasem taki fragment o nazwie "Perspectives" -- tam się można zapisać na newsletter, za pośrednictwem którego dostałem PDF-a. Nie wiem, czy jest on jakoś możliwy do ściągnięcia osobno:(

simon

# re: ThoughtWorks Radar @ 11 stycznia 2010 11:02

Co do javascriptu to fakt, jest niedoskonały ale nie wyobrażam sobie zaprzęganie flash-a lub co gorsza javy żeby na stronce np ukrywać/odkrywać warstwę. Wiele rzeczy można zrobić dużo szybciej i prościej w js-ie dlatego nie dziwie się popularności tego języka.

jesuspuras

# re: ThoughtWorks Radar @ 11 stycznia 2010 12:24

dla mnie js przezywa druga mlodosc. powstaja liczne frameworki czy tez nastapila ogromna popularyza ajaxa

l

# re: ThoughtWorks Radar @ 11 stycznia 2010 16:40

Nie zgodzę się co do JavaScriptu. Przeceniasz adopcję zarówno Javy jak i Silverlighta. Do tego skorzystanie z js "na szybko" jest znacznie prostsze niż wszystkich pozostałych.

W przypadku gdy tworzysz dużą, bogatą aplikację WWW od podstaw możesz rozważać skorzystanie z tej czy innej technologii, ale nie będziesz zaprzęgał Silverlighta żeby zrobić parę prostych modyfikacji w aplikacji którą tylko modyfikujesz.

Na to się jeszcze nakłada szybkość/wydajność działania. Silverlight (zresztą Java podobnie) potrafią zabić słabsze maszyny. Co do Flasha to polecam oglądania zużycia pamięci przez proces iexplore.exe albo firefox.exe przy odtwarzaniu kolejnych filmów na YouTube (albo jakiejkolwiek innej aplikacji flashowej).

js nie bez powodu zdobył rynek i szybko pola nie odda.

Pawel Brodzinski

# re: ThoughtWorks Radar @ 11 stycznia 2010 18:34

Dzięki wszystkim za komentarze. Udało mi się być prowokującym:) I fajnie.

A co powiecie na taki scenariusz: tagi <script> pozwalają określić język skryptowy zawartości. Co by było, gdyby można było pisać takie skrypty (operujące na DOMie) np. w Pythonie albo Ruby-m? Albo Javie lub C#? Jedyne, co trzeba by zrobić, to zainstalować odpowiednią wtyczkę?

Zwróćcie uwagę, że implementacje ECMAScript na tyle się od siebie różnią, że tworzący strony i tak muszą obsłużyć "prawie" różne języki...

simon

# re: ThoughtWorks Radar @ 6 lutego 2011 00:04

Zgadzam sie z l - popularnosc JavaScriptu wynika z popularnosci AJAXa, ot tyle w tym temacie. Nie wazne, czy wykorzystujesz AJAX w postaci kontrolek ASP.NET, czy korzystajac z czegos innego wszystko sie i tak sprowadza do XmlHttpRequest i najczesciej do JS. Wywolanie requesta do zasobu w internecie to w koncu tylko dwie linijki w JS a uaktualnienie elementow DOM nie wymaga przeladowania strony i stad popularnosc tej technologii. Co do zasobozernosci, to wszystko zalezy od sposobu realizacji srodowiska uruchomieniowego javascriptu. Np. w nowszych IE w tym celu wykorzystywany jest .NET, co mozna zobaczyc chociazby przegladajc zaladowane do pamieci dllki - zatem wykorzystanie javascriptu nie bedzie prowadzil do oszczedniejszego zuzycia pamieci niz wykorzystanie javy czy sl. Uwazam, ze nie ma wplywu na zuzycie pamieci wykorzystana technologia. Poza tym, co do sledzenia zuzycia pamieci przez proces, to wiele zalezy od tego jak to jest mierzone - np. task manager nie pokazuje faktycznego zuzycia pamieci przez proces tylko tzw zarezerwowany "Working Set", ktorego czesc moze zostac wykorzystana przez inny proces w ostatecznym rozrachunku - wiecej szczegolow chociazby na stronach MSDN.  

Marcin Z

Komentarze anonimowe wyłączone