Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc

[PL] Zine Day 2008 – więcej takich dni!

I jesteśmy po pierwszym w historii spotkaniu pod szyldem Zine Day. Przybyłem, zobaczyłem, szczękę pozbierałem i postanowiłem napisać swoje wrażenia. Może się wydawać dziwne, że jako jeden z organizatorów piszę o tym wydarzeniu, ale nie mogłem się powstrzymać :-)

Po pierwsze, słowa uznania dla Michała Grzegorzewskiego za to, że wziął sprawę organizacji wydarzenia w swoje ręce. Zarówno ściągnięcie Gaela Fraiteur, jak i organizacja konkursu na najlepszy projekt Open Source, to były pomysły i realizacja Michała. Szacunek za trud i wysiłek włożony w przygotowania. Opłaciło się!

Ciekawe zestawienie zagranicznych prelegentów – Gaela Fraiteur (Belg mieszkający w Czechach i mający żonę Czeszkę) oraz Andrasa Belokosztolszkiego (Węgier mieszkąjacy w UK i żonaty z Polką) – przyciągnęło ponad 60 osób.

Gael zrobił na mnie duże wrażenie. Może nie jest to urodzony mówca, może czasem zjada go trema, ale przekaz ma ciekawy. A przy okazji jest bardzo serdeczny i tym zaskarbił sobie moją sympatię. Jego pierwsza sesja, mimo iż zaleciało mi przez moment szyldem reklamowym PostSharpa i nie zobaczyliśmy tam niczego ponad slajdy, podobała mi się. Znakomity timing prezentacji, widać było przetrenowanie sesji. Poza tym ciekawa zawartość. Nawet mi udało się zrozumieć, na czym polega pomysł AOP i w jakie potrzeby jest wymierzone takie podejście do programowania. Brawo. Druga sesja Gaela, poprowadzona metodą "klient-konsultant" z Kubą Bińkowskim, była jeszcze lepsza. Na "żywym organizmie" można było obejrzeć AOP w działaniu. Nie wiem, ile obaj Panowie czasu spędzili na przygotowaniach, ale wyglądało to tak, jakby się znali od paru lat ;-) Słowa uznania.

Sesja Andrasa, choć widziałem tylko jej drugą połowę, była w moim odczuciu tym, co tygryski lubią najbardziej. "Nasz człowiek w Red Gate" sprzedał publiczności parę takich odlotów w SQL Server, do których dojście trwa czasem i lata. Przy okazji dowiedzieliśmy się, co MS źle implementuje w warstwie metadanych SQL Servera (na ten temat zresztą uciąłem sobie z Andrasem dłuższą pogawędkę). Jeżeli będzie taka wola narodu, zaprosimy Andrasa i w przyszłym roku (może na C2C, a może przy innej okazji). W każdym razie cieszę się, że go poznałem, bo to naprawdę łebski facet i bardzo dobry prelegent (przynajmniej mówi prawdę o produkcie i unika wstawek marketingowych).

Na zakończenie dnia mieliśmy konkurs na najlepszy projekt Open Source. MSDN dostał się trzem Panom, których projekty (mam nadzieję, że dobrze pamiętam nazwy: TytanNET, Nginn oraz Log4PostSharp) zdecydowanie najbardziej przypadły wszystkim do gustu. Z mojej strony wyrazy szacunku dla wszystkich uczestników konkursu. Gratuluję pracowitości,  systematyczności (rok siedzenia nad projektem – to robi wrażenie!) i odwagi (bo tej na pewno nie mogło zabraknąć przy zgłoszeniu projektu do konkursu). Słowa uznania także dla najmłodszego uczestnika (i jego rodziny obecnej na Zine Day), bo chyba mało kto w tak młodym wieku (II klasa LO) bawi się w "dorosłą informatykę".

Liczę, że podobne wydarzenia staną się "nową świecką tradycją", bo Zine Day 2008 pokazał, że duch w narodzie nie ginie i że można bardzo niewielkim kosztem urządzić naprawdę ciekawe spotkanie społeczności pasjonatów. Wystarczy iskra rzucona we właściwą stronę. Do zobaczenia na następnym takim spotkaniu.

Opublikowane 8 września 2008 09:30 przez brejk
Filed under: ,

Komentarze:

# re: [PL] Zine Day 2008 – więcej takich dni!

8 września 2008 10:13 by bszafko

bardzo żałuje, że nie byłem

ale siły wyższe w tym maczały palce ;)

może kiedyś się uda zaczać nagrywać fajne prezentacje ( w całej Polsce) i na tej podstawie stworzyć jakieś PL .net tv?

# re: [PL] Zine Day 2008 – więcej takich dni!

8 września 2008 10:32 by brejk

Bartek, prezentacje zostały nagrane :-)

Michał narzeka na dźwięk, ale może udostępni je publicznie. Zdaje się, że sporo fotek też zrobiono. Tylko patrzeć, jak multimedia z Zine Day ujrzą światło dzienne.

# re: [PL] Zine Day 2008 – więcej takich dni!

8 września 2008 10:47 by bszafko

super! :)

czekam z niecierpliwością

# re: [PL] Zine Day 2008 – więcej takich dni!

8 września 2008 11:41 by Jacek Ciereszko

O to i ja chętnie obejrzę, bo niestety też nie mogłem być.

# re: [PL] Zine Day 2008 – więcej takich dni!

8 września 2008 12:28 by Luke

To ja się tutaj podlinkuję z moją relacją:

http://lukaszsowa.pl/Posts/View/23

Było super! :)

@Bartek: szkoda, że Cie nie było, bo chciałem uciąć sobie z Tobą małą pogawędkę o MVC ;)

# re: [PL] Zine Day 2008 – więcej takich dni!

8 września 2008 14:49 by damian_widera

Chętnie obejrze, nie mogłem być niestety. Wiedziałem, że będę żałował i żałuję :(

Damian

# re: [PL] Zine Day 2008 – więcej takich dni!

8 września 2008 23:00 by apl

@Łukasz: Gdzie Ci wcięło bloga?

http://bayimg.com/KAKaeAAbh

http://bayimg.com/KakAfaaBH

# re: [PL] Zine Day 2008 – więcej takich dni!

9 września 2008 13:11 by Luke

@apl: Dzięki za troskę, już powinno działać :)Jako, że hostedwindows nie będzie niedługo darmowe, to rozejrzałem się za czymś za friko i jest http://luke.qsh.eu/ . Podpiąłem domenę, ale oczywiście wkradł się błąd, a jego naprawienie trwało (bo propagacja na DNS trwa i trwa i trwa...)

# re: [PL] Zine Day 2008 – więcej takich dni!

9 września 2008 16:45 by Joanna

Pozwolę sobie podczepić się pod Zine, gdyż zaintrygowały mnie projekty Open Source. Za miesiąc mam opowiedzieć nieco o wolnym oprogramowaniu dla przedmiotów przyrodniczych i oprócz Wikipedii i wtyczek pod Windows Live Local (tu też nie jestem pewna, czy to Open Source) nic mi do głowy nie przychodzi. Czy nagrodzone projekty były choć trochę przyrodnicze? I czy można by było skontaktować się ze wspomnianym "najmłodszym uczestnikiem"? Warto zachęcić nauczycieli podając przykład młodych zdolnych, których wydaje się, że ostatnio ze szkoły wymiotło :(

Joanna Kozłowska        

# re: [PL] Zine Day 2008 – więcej takich dni!

9 września 2008 19:04 by mgrzeg

@Joanna:

Joasiu, Twój zapał i energia związana ze społecznościami online/offline zaczyna mnie zaskakiwać!!! Jesteś bodaj najcenniejszym nabytkiem grup warszawskich w ciągu ostatnich miesięcy!

Co do projektów OS, to były one dalekie od przyrodniczych (najbliższy byłby chyba DotBeer, ze względu na nazwę ;)).

Jeśli chodzi natomiast o najmłodszego uczestnika konkursu, to zapytam Go, czy nie będzie miał nic przeciw i skontaktuję Was mailowo - w końcu mam namiary na Was oboje! :)

# re: [PL] Zine Day 2008 – więcej takich dni!

10 września 2008 13:03 by Joanna

Michał zawstydzasz mnie... Tak naprawdę jestem imitacją (na razie) informatyka. Mam po prostu kilka pomysłów, ale muszę się jeszcze dokształcić u takich profesjonalistów jak Wy. Z góry prosząc o wyrozumiałość :)

# re: [PL] Zine Day 2008 – więcej takich dni!

13 września 2008 02:00 by Łukasz Foks

Witam serdecznie

Gratuluję wszystkim udanej imprezy, ublowewam, że nie udało mi się przybyć (no cóż, programistą nie jestem ;-) )

Pozdrawiam

Łukasz Foks (foks@wss.pl)

Komentarze anonimowe wyłączone

About brejk

MVP, MCT, SQL Server geek