Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc

[PL] Bez pudła czyli styczniowe nominacje MVP

Styczeń kojarzy mi między innymi się z emocjami wokół nominacji do tytułu Microsoft Most Valuable Professional (MVP). Dla przypomnienia – Microsoft (MS) co trzy miesiące nominuje wybranych przez siebie ludzi (najczęściej po zgłoszeniu kandydatury przez członków społeczności) do prestiżowego tytułu "najbardziej wartościowego profesjonalisty" (nie będę się rozpisywał o samym Programie MVP, bo już to robiłem). Emocje są głównie związane z tym, czy wybór ludzi z MS "zgra się" z opiniami ogółu społeczności. Oczywiście, wybór należy do MS, ale społeczność zawsze żywo komentuje nominacje ;-)

Rok temu emocje były ogromne i – bez wątpienia – nie do końca zdrowe. Wiele głosów niezadowolenia podniosło się zwłaszcza po nominacjach dla ludzi związanych z projektem ITCore. Było to o tyle krzywdzące, że przecież nikt nie ma bezpośredniego wpływu na to, czy będzie nominowany, czy nie. I co? Po roku okazało się, przynajmniej wg mnie, że Panowie – Maciej Aniserowicz (Procent), Jakub Bińkowski (Jakubin) i Jakub Gutkowski (Gutek) – udowodnili, że są warci więcej niż myśleli ci, co tak głośno krzyczeli rok temu. Wszyscy trzej bardzo aktywnie uczestniczyli w życiu społeczności offline (grupy .NET). Gutek i Procent prowadzą świetne blogi, które aktualnie z pewnością zaliczają się do ścisłej czołówki polskiej sceny bloggerów IT (seria Procenta o życiu programisty po prostu mnie powala :-)). I bynajmniej nie piszę tego dlatego, że to chłopaki z Zine :-) Raz jeszcze gratulacje z okazji renominacji, Panowie. Well deserved!

Osobny akapit postanowiłem poświęcić renominacji Michała Grzegorzewskiego (Mgrzeg). Rok 2008 był jego rokiem. Wystarczy wspomnieć trzy rzeczy:

  • C2C’08 – pierwszą i prawdopodobnie najlepszą konferencję społecznościową, w jakiej brałem udział,
  • Zine – ze znanej jedynie bywalcom blogerni stał się miejscem, gdzie blogują liczni MVPs, a miesięczne obciążenie serwisu każe sądzić, że poczytność blogów na Zine stale rośnie,
  • ZineDay 2008 – spotkanie ludzi z blogerni Zine, które finalnie przemieniło się w mini-konferencję z dwoma zagranicznymi prelegentami.

Michał po prostu zasłużył na to, by być MVP. Czy tego chce, czy nie :-)

I wreszcie "newbies" :-) Marcin Goł, Szymon Kobalczyk i Damian Widera.

Marcin Goł. Dawno temu był chyba największym malkontentem w grupie PLSSUG ;-) Zmienił się jednak w prawdziwego lidera grupy PLSSUG Warszawa, który potrafi myśleć o wszystkim, co niezbędne, by grupa pasjonacka działała i rozwijała się. Za moją namową sprawdził się też jako prelegent (i mam nadzieję, że teraz pójdzie właśnie w tym kierunku). Rok 2008 był dla niego bardzo udany – udało mu się zakończyć studia i rozpocząć pracę w znanej i szanowanej firmie ISCG. Tytuł MVP jest dla niego świetnym zwieńczeniem roku i przy okazji - mam nadzieję – lekkim popchnięciem w kierunku jeszcze intensywniejszego działania w społecznościach. Zresztą, nie trzeba Marcina do tego dopingować, bo stale bywa na forum portalu WSS.pl, a także jest jednym z organizatorów konferencji C2C’09 planowanej na 14 marca bieżącego roku.

Damian Widera. Nowy prezes PLSSUG (miałem nosa wyznaczając go na mojego następcę, nie? :-)). Lider i jeden z założycieli Śląskiej Regionalnej Grupy Microsoft i PLSSUG Katowice. Początkowo skupiał się na byciu prelegentem, obecnie koncentruje się na organizowaniu i rozwoju grupy PLSSUG. Współautor książki "Serwer SQL 2008 Administracja i Programowanie", którą napisał wraz ze mną, Marcinem Szeligą i Danutą Mendrala (wow, trzech SQL MVP w gronie autorów!), a która zostanie wydana przez Helion na początku bieżącego roku. Ale to, z czego Damian jest chyba najbardziej znany szerokiej publiczności, to jego artykułu na polskich stronach Technet. Damian totalnie zdominował dział SQL Server na tej witrynie :-) Jego ostatnie artykuły dostarczają wiedzy i informacji o nowościach w SQL Server 2008. Polecam.

Szymon Kobalczyk. Mr. WPF :-) Człowiek, który po nocach potrafi pokazywać przygodnemu znajomemu (czytaj – mi) piękno aplikacji napisanych w WPF. Jeden z liderów KGD.NET – najstarszej grupy .NET w Polsce. Zwycięzca prestiżowego konkursu programowania aplikacji WPF dla biznesu. Posiadacz fajnych dużych monitorów ;-) Generalnie o Szymonie mógłbym pisać dużo, bo w czasie moich wizyt w Krakowie poznaliśmy się trochę i mogłem trochę zajrzeć także w to, jakim człowiekiem jest na codzień. Ale nie będę się rozpisywał. Po prostu napiszę to, co wypada – dla mnie nominacja Szymona w styczniu 2009 była oczywistą oczywistością (choć oczywiście nigdy nic nie wiadomo ;-)).

Dla wszystkich trzech Panów – wielkie gratulacje. Cieszy, że MS potrafi docenić ludzi, którzy naprawdę dużo robią dla społeczności. Osobistą satysfakcję sprawia mi fakt, że dwóch nominowanych to ludzie z "mojego podwórka" – z grupy PLSSUG. No i nie da się ukryć, że właśnie z Damianem i Marcinem szczególnie mocno współpracowałem w tym roku w PLSSUG (z Marcinem w Warszawie przy organizacji spotkań PLSSUG Warszawa, z Damianem korespondencyjnie – na polu organizacji PLSSUG, wydarzenia Energy Launch oraz przy okazji pisania książki).

Mam cichą nadzieję, że te styczniowe nominacje i renominacje dadzą wielu osobom dopał do działania w grupach pasjonackich. Widać wyraźnie, że to właśnie działalność offline doczekała się aktualnie uznania ze strony MS. A to dobrze wróży grupom, takim jak PLSSUG, na przyszłość.

Uff, to się rozpisałem. A teraz pora pomyśleć nad kolejną MVP Fiestą ;-) Szczegóły zapewne już niebawem, więc "stay tuned"!

[EDIT] Zapomniałbym - osobne gratulacje dla Maćka Pileckiego, który po raz kolejny został renominowany (chyba nadal jest łotewskim MVP). [/EDIT]

Opublikowane 2 stycznia 2009 10:00 przez brejk
Filed under:

Komentarze:

# re: [PL] Bez pudła czyli styczniowe nominacje MVP

2 stycznia 2009 15:31 by arkadiusz.wasniewski

MVP Fiesta - co ma nie być ;-) Będzie!

# re: [PL] Bez pudła czyli styczniowe nominacje MVP

2 stycznia 2009 18:21 by sygnatura

Mysle, ze ten tytul traci na znaczeniu. Sorry, ale uwazam, ze daleko im chociazby do Ciebie, czy do Macka. Czy ten tytul jest tak na zachete ?

A teraz trzeba bedzie wstawic znak rownosci miedzy:

Kalen Delaney = Tibor Karaszi = Dejan Sarka = Itzik Ben-Gan = .... = Marcin Gol = Damian Widera

Sorka, ja wysiadam ;)

# re: [PL] Bez pudła czyli styczniowe nominacje MVP

2 stycznia 2009 20:24 by takijeden

@sygnaura: chyba nie rozumiesz za co jest ten tytuł... Doczytaj a potem napis jeszcze raz. Na pewno technicznie jeszcze długa droga przed nimi. Natomiast jeżeli chodzi o społeczności - robią dokładnie to co powinni. MVP jest wyróżnieniem _społecznościowym_  nie technicznym. Dla technicznych jest MCDBA i MCITP.

# re: [PL] Bez pudła czyli styczniowe nominacje MVP

2 stycznia 2009 21:08 by brejk

@sygnatura: Ci, których wymieniłeś, to też ludzie. Czasem zdarza im się czegoś nie wiedzieć, o coś zapytać. Oczywiście, wymieniłeś "top stars", ale przecież mi też do Kalen czy Itzika baaardzo daleko (zapytaj za granicą, kto wie, kto to jest Paweł Potasiński ;-)). Czy to znaczy, że nie mogę być MVP? Poza tym, Marcin i Damian naprawdę ostro działają w społecznościach, a ich wiedza w temacie SQL Servera wg mnie jest zdecydowanie ponadprzeciętna.

# re: [PL] Bez pudła czyli styczniowe nominacje MVP

6 stycznia 2009 22:04 by ml

Nie wiem jakimi kryteriami kierują się ludzie przyznający MVP mam nadzieję że przy najbliższej nominacji uwzględnią

Marka Adamczuka i Radosława Kępę.

# re: [PL] Bez pudła czyli styczniowe nominacje MVP

7 stycznia 2009 08:48 by brejk

@ml: Propozycję Marka jako kandydata do MVP sam zgłosiłem już jakiś czas temu. Czekamy. Radek na razie nie może zostać MVP, przynajmniej do czasu, aż przestanie pracować w MS :-)

# [PL] AD MMIX – podsumowanie

23 grudnia 2009 09:12 by SQLGEEK

Kończy się rok 2009. Jak co roku postanowiłem więc podsumować te ostatnie trzysta parę dni i zdradzić

Komentarze anonimowe wyłączone

About brejk

MVP, MCT, SQL Server geek