Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc

[PL] 24 Hours of PASS – post mortem

Wczorajszy dzień był wymarzonym dniem dla każdego, kto pasjonuje się systemem Microsoft SQL Server. Organizacja Professional Association for SQL Server (PASS) zorganizowała wydarzenie online o nazwie 24 Hours of PASS. Dwadzieścia cztery godzinne prezentacje, znani prelegenci, SQL Server MVPs, ciekawe i zróżnicowane tematy – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Inna sprawa, czy tematy były na wysokim poziomie merytorycznym. Z tym bywało różnie.

Ja uczestniczyłem w 5 sesjach:

The SQL Server 2008 Vanishing Act
Prelegent:  Peter Ward
Moja subiektywna ocena: Wybrałem tę sesję z uwagi na tajemniczy tytuł. Niestety, rozczarowała mnie zarówno tematyka, jak i sama prezentacja. Tematyka była przeznaczona dla managerów lub szefów IT, co było o tyle zaskoczeniem, że spodziewałem się samego "mięska" czyli technikaliów. Ale dobrze, może być i sesja o tym, jak oszczędzać na serwerach. Tylko co w takiej prezentacji robi oklepane (pętla obiążająca CPU? było 200 razy!) demo dotyczące Resource Governora??? Zdecydowanie najsłabsza prezentacja, jaką tego dnia widziałem. Ocena: 4/10 (za podanie miejscami ciekawych statystyk)

Text Mining
Prelegent: Dejan Sarka
Moja subiektywna ocena: Dejan na starcie przeprosił za swoją wymowę. Zupełnie niepotrzebnie, dało się zrozumieć ;-) Prelegent skupił się na komponentach SSIS służących do zabaw z tekstem (odszukiwania najczęściej występujących fraz i słów). Wspominał o aspektach wydajnościowych (wskazywał m.in. blokujące komponenty). Wszystko fajnie, ale miejscami brakowało mi "kropki nad i". Przykładowo, nie dowiedziałem się w końcu, jak znaleźć częstotliwość występowania frazy "SQL Server" nie pokazując częstotliwości występowania słowa "SQL" i jednocześnie pokazując częstotliwość występowania innych słów (tego niestety pokazywany komponent nie umiał, a przydałoby się choć wspomnieć, jak takie zadania realizować). Ocena: 8/10 (w sumie ciekawa sesja, wreszcie sporo "mięska" :-))

SQLCLR or T-SQL? A Brief Survey of Performance Options
Prelegent: Adam Machanic
Moja subiektywna ocena: Na tę sesję ostrzyłem sobie ząbki. CLR ma ogromny potencjał. Od zawsze czekałem, kiedy wreszcie ktoś podejdzie do tematu po męsku, zrobi porządny research i powie "tu, tu i tu CLR jest lepszy od T-SQL". I doczekałem się! To była zdecydowanie najlepsza prezentacja, jaką widziałem w ramach 24 Hours of PASS. Adam nie molestował słuchaczy znanymi powiedzonkami w stylu "do obliczeń matematycznych użyj CLR" tylko pokazywał konkretne przypadki, kiedy CLR jest lepszy/gorszy od T-SQL. Sesja z ogromną wartością dodaną. Wykresy, z których m.in. jasno wynikało, że REPLACE w SQL Server jest wolniejszy od odpowiednika napisanego w .NET to było to, co tygryski lubią najbardziej. Ocena: 10/10 (oby wszystkie prezentacje odpowiadały na tyle pytań!)

Loading a Data Warehouse in SSIS
Prelegent: Brian Knight
Moja subiektywna ocena: Briana Knighta zna każdy, kto czytuje literaturę poświęconą SSIS (zwłaszcza książki wydawnictwa Wrox). Dlatego postanowiłem zobaczyć, co ciekawego ma do pokazania w, trudnej rzekłbym, tematyce ładowania danych do hurtowni. I nie rozczarowałem się. W prezentacji czuć było wyraźnie słabość Briana do komponentu Slowly Changing Dimension :-) Ale też sporo ciekawostek udało się prelegentowi wyciągnąć na wierzch. Dość powiedzieć, że niektóre rzeczy nawet lokalnym SSIS-owym mistrzom były nieznane. Ocena: 9/10 (fajne dema, dużo ciekawostek)

What's Simple about Simple Recovery Model
Prelegent: Kalen Delaney
Moja subiektywna ocena: Kalen przedstawiać nikomu nie trzeba. W świecie SQL Servera jest niemal wyrocznią (nie mylić z oracle ;-)). Tym razem dała przedsmak tego, co czeka szczęśliwców wybierających się na PASS Summit 2009. Sesja o logu transakcyjnym przydałaby się wszystkim, którzy mają logi większe niż pliki danych (a sądząc po postach z forum portalu WSS.pl nadal takich osób nie brakuje). Nie udało mi się dotrwać do końca, ale to, co zobaczyłem, utwierdziło mnie w dwóch przekonaniach: log transakcyjny to temat niełatwy i opanowanie tego tematu jest szalenie ważne, jeśli ktoś ma pracować z SQL Serverem "na poważnie". Ocena: N/A (ale dałbym dużo, gdybym dotrwał do końca, bo bardzo lubię sposób prezentacji Kalen)

Ogólnie oceniam 24 Hours of PASS na 10/10. Świetna sprawa taka wirtualna konferencja. Siedzisz wygodnie przed komputerem i oglądasz, ile chcesz. Zainteresowanie było spore. Na większości sesji, które widziałem, było ponad 400 słuchaczy. Można było zadać pytanie. Każda sesja była moderowana przez lidera jednej z grup należących do PASS (jedną z sesji moderował Damian Widera, prezes PLSSUG). Myślę, że po tym wydarzeniu każdy doceni potencjał Live Meetingu i wirtualnych konferencji. A może jakaś grupa w Polsce zrobi taką konferencję?

I na koniec ciekawostka. Jeden człowiek – Tom LaRock (SQLRockStar) – wytrzymał cały dzień i był na wszystkich sesjach. Szacunek dla tego Pana :-)

[EDIT] Zupełnie zapomniałem wspomnieć (dzięki pascon za przypomnienie!), że wszystkie sesje były nagrywane. Nagrania będą dostępne publicznie w listopadzie/grudniu. [/EDIT]

Opublikowane 3 września 2009 09:44 przez brejk

Komentarze:

# re: [PL] 24 Hours of PASS – post mortem

3 września 2009 12:03 by pascon

Nie wiesz przypadkiem, czy dostępne będą nagrania z sesji?

# re: [PL] 24 Hours of PASS – post mortem

3 września 2009 12:35 by brejk

@pascon: O, zapomniałem o tym wspomnieć :-) Tak, będą! W listopadzie/grudniu.

# re: [PL] 24 Hours of PASS – post mortem

3 września 2009 22:56 by can_do

'A może jakaś grupa w Polsce zrobi taką konferencję?'

Np. 8 hours of PLSSUG ;-)

# re: [PL] 24 Hours of PASS – post mortem

3 września 2009 23:04 by luk

@brejk: Ponoć 6-8 sesji będzie już w przyszłym tygodniu, reszta listopad/grudzień!

Nie dojechałem na tą o SQLCLR.. żałuje..

Widziałem więcej. Też jutro opiszę na blogu. Szczególnie że super oceniam konferencje, całą imprezę, większość prowadzenia sesji, gorzej poziom sesji.

Co do Kalen to fakt że mistrzyni prezentacji, ale temat razem z demami to dokładnie jej rozdział z książki "SQL Server 2008 Internals (Ch.4)".

Oglądając aż musiałem sprawdzić bo pamiętałem, że czytałem te przykłady :) - tak na marginesie troszke uzupelniony rozdział z ksiązki "The Storage Engine (Ch.5)"

# [PL] AD MMIX – podsumowanie

23 grudnia 2009 09:12 by SQLGEEK

Kończy się rok 2009. Jak co roku postanowiłem więc podsumować te ostatnie trzysta parę dni i zdradzić

Komentarze anonimowe wyłączone

About brejk

MVP, MCT, SQL Server geek