Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc

[PL/EN] TechEd Europe 2009 Post Mortem

[PL]

Konferencja TechEd Erope 2009 jest już przeszłością. Byłem tam w Berlinie i postanowiłem podzielić się swoimi wrażeniami i wspomnieniami.

Organizacja

W tym roku TechEd Europe odbył się w stolicy Niemiec, Berlinie. Centrum konferencyjne Messe Berlin okazało się ogromne (pierwszego dnia udało mi się obejść je dookoła i doświadczyć, jak jest ogromne). Ale tak musiało być, skoro w konferencji wzięło udział około 7000 uczestników (zarówno programistów, jak i IT prosów). Centrum jest naturalnie podzielone na duże części i organizatorzy postanowili to wykorzystać, by oddzielić poszczególne strefy konferencji. I tak mieliśmy osobną strefę labów, osobną strefę TLC (Technical Learning Center), osobną strefę Exhibition Hall (z tzw. Community Lounge pośrodku), osobną strefę na potrzeby lunchy i wreszcie osobną strefę sal wykładowych na potrzeby sesji.

W praktyce okazało się, że choć sale wykładowe były spore, na wiele sesji nie można było się dostać z braku miejsc. Na przykład – nie udało mi się wejść na sesję Pauli Januszkiewicz (dwukrotnie, bo sesja była powtórzona w piątek). Jednak problem ten nie wynikał z wielkości sal, a raczej z faktu, że uczestnicy nie musieli deklarować przed konferencją, w jakich sesjach wezmą udział. Przydałby się jednak system rodem z MTS 2009...

Ogólnie oceniam, że miejsce zostało dobrze dobrane, a ekipa techniczna działała bardzo sprawnie (tu duże podziękowania dla Neila Palmera za jego nieocenioną pomoc w strefie Community Lounge).

Tradycyjnie już można było zauważyć, że w czasie TechEd’ów możliwe jest jednoczesne spożywanie lunchu przez kilka tysięcy ludzi (na siedząco i bez kolejek) :-)

Ciekawostką jest, że dramatycznie spadła liczba MCT obsługujących laboratoria. Czyżby cięcia w budżecie? ;-)

Społeczności

W tym roku większość czasu na TechEd Europe spędziłem w Community Lounge, czyli w miejscu, gdzie spotykali się ludzie z różnych społeczności skupionych wokół technologii Microsoft. Moim zadaniem była popularyzacja organizacji takich jak Global IT Community Association (GITCA, dawniej Culminis) czy Ineta wśród ludzi zaangażowanych w społeczności. Czas dzieliłem pomiędzy rozmowy z ludźmi ze społeczności i organizowanie konkursu Guitar Hero (tak tak, był taki konkurs, a wygrała go niesamowita "bogini rocka" Freena z Holandii). A więc tak, można powiedzieć, że byłem tam w pracy!

Przy okazji padłem jedną z wielu "ofiar" Karen Young z programu MVP, która przeprowadziła ze mną krótki wywiad (zamieszczam poniżej).

[EN]

The TechEd Erupe 2009 conference is a past now. I was there in Berlin, and I decided to share my experiences and memories.

The organization

This year TechEd Europe was in Berlin, the capital city of Germany. The Messe Berlin confernce center appeared to be huuuge (on the very first day I walked around this center and I experienced how big it is). But it had to be this way because the total number of the attendees was around 7000 (both developers and IT professionals). The center is divided into several big areas and the organizers decided to use this fact to separate the zones of the event. And so we had a separate hands-on labs zone, a separate TLC zone (Technical Learning Center), a separate Exhibition Hall zone (with Community Lounge located in the very center of it), a separate lunch zone and – last but not least – the sessions zone.

In practice it appeared that I couldn’t get to some sessions because of no free sits. For example I didn’t manage to get to the session of Paula Januszkiewicz (twice, because it was repeated on Friday). The problem was that before the conference the attendees didn’t have to declare which sessions they would attend.

Generally, I think the place was good for this kind of event, and the technical crew worked very effectively (many thanks to Neil Palmer for his priceless help with everything related to the Community Lounge).

As always I noticed that somehow there is no problem during the TechEd events to organize lunch for several tousands people properly (everybody can eat sitting) and avoid queues :-)

Interesting fact – the number of MCT working as HOL Proctors decreased dramatically. Cost-cutting? ;-)

The communities

This year I spent most of my time during the TechEd Europe event at the Community Lounge, a place where people from Microsoft communities were meeting. My task was to make the organizations like Global IT Community Association (GITCA, formerly Culminis) and Ineta more popular in the community. My time was divided between talking to the communtiy members and organizing the Guitar Hero contest (yeah, there was such a contest and the winner was the amazing "goddess of rock" Freena from Netherlands).

By the way, I became one of the "victims" of Karen Young from the MVP Program. She made a short interview with me (see below).

Spędzając czas w Community Lounge byłem świadkiem kilku rund konkursu Speaker Idol, w którym zwyciężyła Maral Topalian z Libanu (gratulacje!). Warto dodać, że Maral startowała w tym konkursie po raz trzeci z rzędu. Godna pochwały konsekwencja.

Wiedza

Niestety, w tym roku nie udało mi się zobaczyć wielu sesji, a te, na których byłem, nie spełniły moich oczekiwań. W ogóle zauważyłem, że mam chyba coraz większe wymagania w stosunku do prelegentów i coraz trudniej sprostać moim oczekiwaniom ;-) Ale i tak polecam każdemu TechEd jako źródło wiedzy, bo tylu specjalistów w jednym miejscu spotyka się naprawdę rzadko.

Warto nadmienić, że polscy prelegenci (Paula Januszkiewicz, Maciej Pilecki i Rafał Łukawiecki) wypadli bardzo dobrze, a wspomniani dwaj panowie zdominowali ponoć TOP 5 najlepszych sesji.

Wspomnienie

Tym razem postanowiłem zmontować ze zdjęć krótki filmik, który myślę, że oddaje klimat tego, co działo się podczas TechEd Europe 2009. Miłego oglądania.

Dziękuję panom "Honor & Wisdom" oraz "New Born Child" za wspólne wycieczki po Berlinie i podzielenie się zdjęciami ;-)

Being in the Community Lounge I watched several rounds of the Speaker Idol contest won by Maral Topalian from Lebanon (congratulations!). Interesting that Maral started for the third time in a row in the Speaker Idol contest. Commendable consistency.

The knowledge

Unfortunately, this year I didn’t attend many sessions and the ones I managed to attend was not as good as I expected. In general, I noticed that my expectations for the speakers raise every year and it’s getting harder to meet them ;-) Anyway, I still recommend TechEd as a source of knowledge because it’s really hard to meet so many experts in one place in one time.

It’s worth mentioning that the Polish speakers ((Paula Januszkiewicz, Maciej Pilecki and Rafał Łukawiecki) did a great job. The gentlemen I mentioned apparently had three sessions in TOP 5.

The memory

This time I decided to make a short movie from my photos. I think this movie reflects the climate of the TechEd Europe 2009 event. Enjoy.

Many thanks to gentlemen "Honor & Wisdom" and "New Born Child" for common tours of Berlin and sharing their photos with me.

HOPE TO SEE YOU ALL NEXT YEAR!!!

Opublikowane 16 listopada 2009 12:45 przez brejk

Komentarze:

# re: [PL/EN] TechEd Europe 2009 Post Mortem

16 listopada 2009 14:14 by damian_widera

Nie ma to tamto - w przyszłym roku znowu jadę. Świetna relacja!

# re: [PL/EN] TechEd Europe 2009 Post Mortem

16 listopada 2009 15:21 by brejk

@Damian: Z roku na rok trudniej pojechać. HOL w tym roku to ledwie 22 osoby. Nie wiem, jak z TLC. Przy tylu chętnych dostanie się tam graniczy z niemożliwym.

# re: [PL/EN] TechEd Europe 2009 Post Mortem

16 listopada 2009 21:34 by theos

Cieszę się że było tak fajnie ! Wielkie gratulacje dla wszystkich polskich TurboDymoMenów(Menek), którzy tak świetnie nas reprezentowali ;-)))

# re: [PL/EN] TechEd Europe 2009 Post Mortem

16 listopada 2009 23:04 by Michał

No cóż koszt imprezy niestety uniemożliwił mi uczestnictwo w evencie, ale fajnie chociaż poczytać jak było :)

P.S. Fajoski filmik :D

# re: [PL/EN] TechEd Europe 2009 Post Mortem

17 listopada 2009 06:57 by brejk

@Michał: Parę tipsów na przyszłość ;-) Za darmo na TechEd Europe można pojechać, choć nie jest to proste i trzeba mieć fart. Kto ma największe szanse? MCT - dla nich ogłaszany jest co roku nabór do HOL i TLC / ATE (niektórzy się łapią co roku). MVP - dostają propozycje bycia w TLC / ATE (no ale wiadomo, MVP niekoniecznie jest łatwo zostać). Najaktywniejsi członkowie społeczności - tu jest to owiane tajemnicą, ale czasem ludzie ci dostają propozycję sponsoringu od MS :-) Poza tym można pojechać w roli wystawcy i tak właśnie pojechałem w tym roku.

# re: [PL/EN] TechEd Europe 2009 Post Mortem

19 listopada 2009 12:02 by Tomek

@brejk

Co do sposobów dostania się na TechED ... można jeszcze zgłosić sie jako prelegent ... ale jak się nie jest wybitnym Maćkiem lub Paulą to też jest ciężko :)

# re: [PL/EN] TechEd Europe 2009 Post Mortem

19 listopada 2009 21:05 by brejk

@Tomek: Pisałem o szansach, które są większe niż prawdopodobieństwo szóstki w Totka ;-)

# re: [PL/EN] TechEd Europe 2009 Post Mortem

28 listopada 2009 16:15 by film nie dziala

film nie dziala :(

# re: [PL/EN] TechEd Europe 2009 Post Mortem

30 listopada 2009 13:36 by brejk

@film nie dziala: "Dziwne, u mnie działa" ;-)

# [PL] AD MMIX – podsumowanie

23 grudnia 2009 09:13 by SQLGEEK

Kończy się rok 2009. Jak co roku postanowiłem więc podsumować te ostatnie trzysta parę dni i zdradzić

Komentarze anonimowe wyłączone

About brejk

MVP, MCT, SQL Server geek