Witaj na Zine.net online Zaloguj się | Rejestracja | Pomoc

[PL] AD MMIX – podsumowanie

Kończy się rok 2009. Jak co roku postanowiłem więc podsumować te ostatnie trzysta parę dni i zdradzić choć część moich planów na rok nadchodzący.

Było…

Styczeń stał pod znakiem nominacji MVP dla kilku dobrych znajomych: Marcina Goła, Szymona Kobalczyka i Damiana Widery. Życzę im renominacji w styczniu 2010. Chłopaki nadal aktywnie działają w społecznościach i zapewne w przyszłym roku też będą działać.

Pierwsze trzy miesiące 2009 roku spędziłem na projekcie. Wiele się nauczyłem, wielu problemom stawiłem czoła, o niektórych nawet zablogowałem :-)

W marcu ukazała się moja pierwsza książka (pierwsza papierowa, bo wcześniej udało mi się napisać kilka e-booków dla studentów studiów internetowych na Politechnice Warszawskiej). Duże przeżycie, a jeszcze większym jest rozdawanie autografów tym, którzy tę książkę zakupili ;-) Tym wszystkim, którzy przeczytali "Serwer SQL 2008. Administracja i programwoanie", dziękuję. Jeżeli macie jakieś uwagi czy komentarze do tej książki nie wahajcie się nimi ze mną podzielić. Według mnie książka wyszła całkiem dobrze (jak na pierwszy raz – mój i Damiana).

Marzec to także konferencja Communities to Communities 2009. Bardzo udana konferencja, dodajmy. Trzy ścieżki, bardzo wysoki poziom prezentacji. Po prostu chwała tym, którzy to wydarzenie doprowadzili do szczęśliwego finału (tym razem moja rola w organizacji C2C była bardzo skromna). Po cichu liczę, że idea C2C przetrwa i w tym roku konferencja doczeka się trzeciej edycji.

Pierwsze cztery miesiące 2009 roku to także pomoc w ogranizacji European PASS Conference 2009 w Dusseldorfie. Byłem odpowiedzialny za kontakty z liderami grup SQL-owych w Europie. Godziny spędzone na telefonie i Skype. Rozmowy o cenach, marketingu (fuj!), negocjacje. Kawał ciężkiej (chyba potrzebnej) roboty. Ale dzięki temu mogłem wysłać jedną osobę na konferencję za darmo (Dagmara ma sporo do opowiadania). W 2010 roku już nie będę w gronie organizatorów. Za to wysłałem abstrakt sesji i czekam, a może się uda i pojadę po raz drugi na tę konferencję jako prelegent (po raz pierwszy byłem w 2008 roku).

W maju zorganizowałem konkurs "Co to za query?". Konkurs spotkał się z ciepłym przyjęciem około 20 zainteresowanych osób (dzięki za wspólną zabawę – i ja się wtedy sporo nauczyłem). Na pewno nie był to ostatni konkurs przeze mnie zorganizowany! Stay tuned ;-)

Także w maju byłem prelegentem na krakowskim CodeCamp 2009. Udało mi się nawet moją sesją o procedurach składowanych zdobyć publiczność (to bardzo fajne uczucie, zostać ocenionym najwyżej, gdy na tej samej konferencji w roli prelegenta występują takie tuzy, jak Maciek Pilecki czy Tomek Kopacz).

W lipcu nadeszła doskonała wiadomość – Marek Adamczuk – mój przyjaciel i człowiek, od którego wiele się nauczyłem, został SQL Server MVP (a przy okazji ja sam zostałem renominowany i dalej cieszę się możliwością bycia w naprawdę wyjątkowym gronie SQL-owych MVP). Kawał dobrej roboty, panie dziejku! :-) Liczę, że w 2010 roku zobaczymy niejedną sesję Marka. A warto wspomnieć, że sesje te stoją zawsze na bardzo dobrym poziomie.

Wrzesień to był początek jesiennego sezonu konferencyjnego – zaczęło się od 24Hours of PASS, a potem był MTS 2009. Ciekawe, że MTS 2009 mi się podobał. A czytałem różne opinie i wiem, że nie wszyscy byli zadowoleni. Tak to już z tymi konferencjami jest... Co nie zmienia faktu, że na MTS 2010 na 99% będę :-) Po cichu liczę, że tym razem uda mi się awansować do grona prelegentów ;-)

Na przełomie września i października ukazała się druga książka, w której zanotowałem swój drobny udział – SQL Server MVP Deep Dives. Książka jest znakomitym dowodem na to, że ludzie zaangażowani w społeczności IT mogą coś zrobić dla świata (np. dla dzieci poszkodowanych przez konflikty zbrojne). Oby więcej takich inicjatyw!

W październiku cieszyłem się z kolejnych nominacji do tytułu MVP dla zasłużonych osób. Paula Januszkiewicz i Łukasz Foks zdecydowanie zasłużyli na wyróżnienie, bo w tej chwili są jednymi z najaktywniejszych liderów polskich społeczności Microsoft. Paula dodatkowo w tym roku zanotowała świetny występ (x2) na TechEd Europe 2009 (a Łukasz cieszył się w Berlinie z wygranej nagrody w postaci okazałego quada). Szacuneczek!

Listopad to czas TechEd Europe 2009 i SQLDay 2009. Obie konferencje były moim zdaniem udane, choć TechEd z roku na rok robi na mnie coraz mniejsze wrażenie. Na SQLDay udało się nam z Markiem Adamczukiem zrobić najlepszą sesję konferencji (w zasadzie to Marek zrobił całą robotę, a ja w roli "slide monkey" jedynie spijałem śmietankę ;-)). Najważniejsze, że udało się zorganizować w kraju ciekawe wydarzenie dla światka SQL-owego. Za rok znów to zrobimy!

Pod koniec roku zostałem zaproszony do grona ekspertów portalu WSS.pl. Jako stały bywalec mam wspierać redakcję opiniami na temat nowych funkcjonalności i mam uczestniczyć w rozwoju portalu. Żadnego przymusu, po prostu – wspieram portal, który jest wg mnie bardzo potrzebny, bo dzięki niemu integruje się społeczność IT skupiona wokół technologii Microsoft. I tyle.

Czy to już wszystko, co działo się w tym roku? Pewnie, że nie! :-) Wypadałoby wspomnieć o paru pozytywnych (rozpoczęcie budowy domu, prowadzenie zajęć na trzech warszawskich uczelniach, 11 spotkań Virtual Study Group 70-432 czy objęcie roli wice-prezesa europejskiej komórki GITCA) i negatywnych (niedoszła konferencja TechFest) wydarzeniach. Ale na to nie starczy mi w tym miejscu weny twórczej. Chyba wpadłem już w świąteczny błogi nastrój i myślę tylko o tym, by usiąść z bliskimi mi osobami do wigilijnego stołu. A społeczności i cały ten zgiełk zostawiam na moment w pojemniczku ze sprawami mniej istotnymi :-) No offense ;-)

Będzie…

Jaki będzie rok 2010? Dla mnie to będzie rok zmian. Na początek – zmieniam adres bloga. Od nowego roku zapraszam na www.sqlgeek.pl. Nadal będę pisał o SQL-u i bazach danych. Może nieco więcej po angielsku, ale i teksty po polsku się znajdą (głównie te dotyczące społeczności IT w Polsce). Na pewno pojawi się sporo kodów źródłowych (zamierzam zrobić sekcję z co ciekawszymi skryptami, jakie uda mi się napisać lub podejrzeć od innych).

W tym miejscu chciałbym ogromnie podziękować Michałowi Grzegorzewskiemu. To Michał zaprosił mnie na Zine. Na Zine było super (i nadal jest za sprawą kilku naprawdę świetnych blogujących – choćby Marka Powichrowskiego). Teraz chcę spróbować powalczyć samemu. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Ale zawsze będę pamiętał, że blogowanie z prawdziwego zdarzenia zacząłem właśnie tu.

Zapewne w przyszłym roku pochłonie mnie budowa domu. W końcu nieczęsto stawia się dom dla swojej rodziny… Dlatego może się okazać, że moja aktywność na polu społeczności IT będzie mniejsza. Są w życiu priorytety i prioryteciki :-) Trzymajcie kciuki, żeby ściany były proste, więźba solidna, a tynk trwały ;-)

Co więcej? Po cichu liczę, że uda mi się być prelegentem na co najmniej jednej konferencji zagranicznej. To zawsze wspaniała przygoda i okazja, by podszlifować język angielski. Ale nie łudzę się. Wiem, że są o wiele lepsi ode mnie prelegenci i jeszcze sporo się muszę nauczyć. Będę jednak próbował swoich sił. Kto wie, może się uda.

A tymczasem...

Wszystkim czytającym mojego bloga życzę spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Chwil wytchnienia od codziennej gonitwy. Nie ma nic cenniejszego niż takie momenty, w których można odłożyć broń (czytaj – laptopa) i oddać się tak przyziemnym czynnościom, jak domowe porządki, gotowanie 12 potraw dla gości, czy ubieranie drzewka :-)

Z kolei w Nowym Roku 2010 życzę wytrwałości w dążeniu do bycia lepszym człowiekiem, trwania w noworocznych postanowieniach i samych sukcesów na każdym polu.

Trzymajcie się i do siego roku!

Opublikowane 23 grudnia 2009 09:12 przez brejk
Filed under:

Komentarze:

# re: [PL] AD MMIX – podsumowanie

23 grudnia 2009 12:06 by mgrzeg

Pawle, to kolejny udany dla Ciebie rok. Zycze Ci, zeby byl gorszy od nastepnych :)

Ja rowniez dziekuje Ci za czas spedzony na Zine, dla mnie to takze byla wspaniala przygoda. Rozumiem Twoja decyzje i zycze Ci dalszego rozwoju, juz na wlasnych smieciach :)

# re: [PL] AD MMIX – podsumowanie

23 grudnia 2009 12:15 by marekpow

@brejk: Paweł, dzięki za uznanie. To świetna zachęta do dalszego pisania.

@mgrzeg: Dzięki również za wsparcie na Zine.

Komentarze anonimowe wyłączone

About brejk

MVP, MCT, SQL Server geek